Ako to prebieha na letisku?

Ultimátny sprievodca letiskovým procesom

ako to prebieha na letisku

Letíte prvýkrát lietadlom a bojíte sa, že sa v tom letiskovom systéme stratíte? Dlho ste neleteli a potrebujete sa uistiť, že na nič nezabudnete? Alebo sa teraz práve na jednom z letísk nachádzate a chcete sa zorientovať? Či už ste tu z akéhokoľvek dôvodu, dnes si podrobne popíšeme, ako to prebieha na letisku.

Proces od samotného zakúpenia letenky až po nástup do lietadla si postupne prejdeme krok za krokom. Ako prvý však uvádzame slovníček pojmov, ktorý hravo poslúži ako rýchla prvá pomoc v chaose a zmätku letiska.

Slovníček letiskových pojmov

check-in: odbavenie; prvý krok, pri vstupe na letisko (alebo vopred online); získavate svoj palubný lístok
departures: odlety; zóna z ktorej vaše lietadlo odlieta, prípadne tabuľa s odletmi
boarding pass: palubný lístok; lístok, ktorý vám zaistí, že sa dostanete do lietadla; nájdete na ňom všetky dôležité informácie ako číslo gatu, čas odletu, číslo sedadla…
príručná batožina: batožina, ktorú si beriete so sebou do lietadla
batožina na odbavenie: batožinu, ktorú odovzdávate pri príchode na letisko a dostanete ju v cieľovej destinácii
osobná batožina: obdoba príručnej batožiny, jedná sa o rozmerovo menšiu príručnú batožinu (napr. kabelka alebo menší batôžtek)
gate: „brána“; konkrétne stanovište, odkiaľ lietadlo odlieta; dá sa prirovnať k nástupišťu vo vlakovej doprave
boarding: „nastupovanie“; nastupovanie do lietadla; proces chvíľu trvá, preto je spravidla čas boardingu cca pol hodiny pred reálnym odletom lietadla
tranzitná zóna: zóna, do ktorej sa dostanete po absolvovaní bezpečnostnej kontroly; zahŕňa gaty, obchody, reštaurácie…
tranzitné víza: krátkodobé víza, ktoré potrebujete pre prestup na letisku v niektorých krajinách
terminál: niektoré letiská majú viac terminálov, ide v podstate o viac letísk v rámci jedného letiskového komplexu; každý terminál má svoju vlastnú bezpečnostnú kontrolu, svoju vlastnú tranzitnú zónu, atď…
baggage claim: miesto, kde vyzdvihujete svoju odbavenú batožinu; batožinu sa tu vykladajú na pojazdný pás, vy si ju z pásu sami odoberiete
visa on arrival: víza, ktoré stačí vybaviť (zaplatiť) pri prílete do krajiny; vybavujú sa na letisku predtým, než oficiálne vstúpite do krajiny

Ako to prebieha na letisku: krok za krokom

Ak máte tak trochu strach, že niekde v procese urobíte chybu, stratíte sa, vleziete niekam, kam nemáte alebo v zlý čas budete čakať na zlom mieste – nebojte! Navigácia na každom letisku funguje veľmi intuitívne a veľmi často stačí ísť jednoducho s davom. Rozhodne ale stojí za to mať prehľad a na niektoré situácie sa dopredu prípraviť.

1. Pred odchodom na letisko

Predpokladáme, že letenku už máte zakúpenú a letiskový proces teda začíname týmto bodom. Ešte pred samotným dňom odletu vás však môže čakať zopár úloh, na ktoré odporúčame nezabudnúť.

Online check-in

Pri niektorých letoch máte možnosť vykonať dopredu online check-in, pri niektorých letoch je to povinné a niekde zase táto možnosť nie je vôbec. Po online odbavení vám môže prísť palubný lístok do mailu. Pokiaľ nie, nezúfajte, vo väčšine prípadoch si rovnako pre svoj palubný lístok musíte dôjsť na prepážku, prípadne vytlačiť v kiosku na letisku. Pravidlá a postupy majú rôzne letecké spoločnosti nastavené inak a vôbec nám tým orientáciu v letiskovom systéme neuľahčujú. Ako sa v tom všetkom máte teda vyznať?

jak to chodi na letisti

Jednoducho! Po zakúpení letenky vám emailom budú chodiť všetky potrebné informácie. Pokiaľ máte letenku zakúpenú napr. cez Kiwi.com, nemusíte sa vôbec báť. V prípade, že bude treba urobiť online check-in, Kiwi vás na to emailom upozorní. A pokiaľ vám žiadny email neprišiel? Vždy si online odbavenie môžete overiť priamo na stránkach vašej aerolinky, kde v sekcii „online check-in“ zadáte potrebné údaje o sebe a o danom lete. Dozviete sa, či je online check-in vôbec možný a pokiaľ áno, umožní vám ho vykonať.

Tlač letenky

Ak lietate iba v rámci Európy, tlač letenky vám možno príde ako úsmevný krok. Trochu historická záležitosť, nie? Pokiaľ predsa len na letisku budú chcieť letenku vidieť, môžem ju ukázať v mobile. Jasne! Kto z vás však niekedy letel napr. aerolinkami Južnej Ameriky, nemusí mať až také úsmevné spomienky. Môže sa naozaj stať, že po vás budú tlačenú letenku chcieť a pokiaľ im ukážete iba obrazovku mobilu, môže vás čakať tučný úbytok cestovného rozpočtu.

Pravdilo je tu opäť jednoduché – pozrite sa na stránky aerolinky. Ak požadujú tlačenú letenku, mali by to mať na svojich webovkách uvedené.

Recenzia leteckej spoločnosti

A ako si byť ešte istejší? Zadajte do Googlu názov aerolinky spolu s kľúčovým slovom „recenzia“ alebo ešte lepšie, ak hovoríte anglicky: „reviews“. Na stránkach ako je napr. TripAdvisor ľudia hodnotia dané letecké spoločnosti a popisujú tu svoje skúsenosti z ich cesty. Môžete sa tak priamo od ľudí dozvedieť, či platili nejaké poplatky, napr. za nevytlačenie letenky alebo ich stretla iná nepríjemnosť.

Recenze aerolinky

2. Check-in

Tabuľa s odletmi

Vchádzate do letiskovej haly – čo teraz? Ako prvé hľadajte tabuľu s odletmi (departures). Väčšinou je neprehliadnuteľná (a pokiaľ ju nevidíte, skúste iné poschodie budovy alebo sa jednoducho niekoho opýtajte). Na tabuľu vyhľadáte svoj let – spravidla vám stačí vedieť názov destinácie a čas odletu, ale overiť si ho môžete aj číslom letu, ktorý nájdete na svojej letenke.

jak to chodi na letisti

Na riadku vášho letu bude uvedených niekoľko dôležitých informácií. V prvom rade vás bude zaujímať číslo check-in prepážky. Na check-in priehradku musíte ísť z dvoch dôvodov. Jednak, aby vám vydali palubný lístok (boarding pass), a tiež tu odbavíte svoju batožinu. Pokiaľ ste už palubný lístok získali cez email, potom čo ste vykonali online check-in, a zároveň nemáte žiadnu batožinu na odbavenie, môžete návštevu check-in prepážky úplne vynechať a zamieriť rovno ku gatu. V opačnom prípade pristúpite k check-in prepážke, ktorá je uvedená pri vašom lete.

Pozrite sa na nasledujúci obrázok: Ak letíte do Singapuru, môžete ísť k jednej z prepážok 15 – 22. Na tabuli sa ďalej môžete dočítať, že váš let zatiaľ nemá žiadne oneskorenie (on-time).

jak to chodi na letisti

Ak ste na letisku príliš skoro, je možné, že vaša check-in prepážka ešte nie je otvorená. V takom prípade nemusí byť číslo prepážky na tabuli zobrazené. Vyčkajte teda na jej otvorenie (ak na prepážku potrebujete) v letiskovej hale.

Check-in prepážky bývajú spravidla otvorené 2 hodiny pred plánovaným odletom a zavaria 40 minút pred odletom – z toho dôvodu sa vyhnite príchodu na letisko na poslednú chvíľu.

Samoobslužný kiosk

Ak vidíte pri check-in prepážkach dedikovaných pre váš let front ľudí a nepotrebujete odbaviť žiadnu batožinu, môžete využiť samoobslužné kiosky (self check-in kiosk). Sú k dispozícii napr. na pražskom alebo viedenskom letisku. Pokiaľ vaša aerolinka podporuje self check-in, môže vám kiosk výrazne ušetriť čas. Stačí naskenovať váš pas, zadať potrebné údaje a prístroj vám vytlačí váš palubný lístok.

jak to chodi na letisti

Check-in prepážky

Ak vám však kiosk z akéhokoľvek dôvodu nevyhovuje (alebo vaša aerolinka samoobslužné odbavenie nepodporuje), pristupujete k check-in prepážkam, na ktoré vás odkazuje informačná tabuľa s odletmi. Pripravte sa na to, že pri check-ine môžu byť fronty. A keďže check-in nie je jediné miesto, kde sa na letisku môžete na nejaký čas zaseknúť, odporúčame prísť na letisko aspoň 2-3 hodiny pred odletom lietadla.

jak to chodi na letisti - check-in

Na check-in prepážke predkladáte pas, na základe ktorého vám vystaví palubný lístok (boarding pass). Ďalej sa vás môžu pýtať na rôzne doplňujúce otázky, súvisiace s vašou destináciou. Napr. vás môžu požiadať o víza alebo spiatočnú letenku z destinácie. Pokiaľ máte kufor či inú batožinu na odbavenie, odovzdávate ju na pás vedľa príslušnej prepážky. Batožina vám spravidla najskôr zváži, aby overili, či spĺňa limity aerolinky. Zároveň vás môžu požiadať o zváženie príručná batožina.

Na váhu batožiny pozor! Než sa začnete baliť, overte si u svojej aerolinky, koľko maximálne kg môže mať vaša batožina. Scenáre pri presiahnutí limitu môžu byť veľmi rôzne. Niekoľkokrát sa vám môže stať, že prejdete bez „straty kvietku“ s presahom napríklad aj 5kg. Nie každá aerolinka/každý personál je s váhovými kontrolami dôsledný a niekedy sa vaša batožina ani nedostane na váhu. Sú však prípady, keď aj za pol kilogramový presah zaplatíte poplatok rádovo tisícov. Pokiaľ sa teda chcete neisto vyhnúť poplatkom navyše, snažte sa predpísané limity dodržiavať.

letiste odbaveni zavazadla

Ak obsahuje váš let prestupy, je dobré sa na prepážke uistiť, na akom letisku je potrebné svoju batožinu vyzdvihnúť. Ak letíte celý čas s rovnakou spoločnosťou, batožinu si väčšinou vyzdvihujete až v cieľovej destinácii (ale pozor, nie je to pravidlom).

S palubným lístkom teraz môžete pokračovať ďalej. Vydajte sa smerom k vášmu gatu. Číslo gatu nájdete na vašom palubnom lístku alebo na tabuli s odletmi (departures). Ak číslo gatu na palubnom lístku nemáte (nie vždy tam je) a zatiaľ nie je zobrazené ani na tabuli, vyčkajte.

palubni listek

3. Bezpečnostná a pasová kontrola

Na ceste medzi check-inom a vaším gatom vás čaká ešte bezpečnostná kontrola. A ak cestujete mimo Schengenského priestoru, tak aj pasová.

Pasová kontrola

Pasová kontrola, ako už názov napovedá, spočíva v jednoduchej kontrole vášho pasu. Na niektorých letiskách existujú samoobslužné kontroly pasu – načítate váš pas a brána vás pustí ďalej, inde (vo väčšine prípadov) vás kontroluje personál letiska. Ide o ďalšiu časť procesu, kde sa môžu tvoriť fronty.

Pasová kontrola je väčšinou rozdelená na sekcie ako: all passports (všetky pasy), EU citizens (občania EÚ), prípadne US citizens (občania USA), atď… (na základe toho, v akej destinácii sa nachádzate). Dávajte si na tieto rozdelenia pozor. Štát v správnom rade vám môže ušetriť veľké množstvo času.

pasova kontrola

Pripravte si do ruky pas aj palubný lístok. Prípadne majte po ruke aj všetky ostatné súvisiace dokumenty ako víza alebo spiatočné letenky/letenky zo zeme (tie stačí mať v mobile).

Bezpečnostná kontrola

Teraz prichádza na rad bezpečnostná kontrola. Pristupujete k pojazdnému pásu (opäť, môžu tu byť fronty), akonáhle sa dostanete na rad, vyložíte na pás svoje všetky veci podľa nasledujúcich pravidiel.

Pri pásoch by mali byť k dispozícii plastové boxy. Do boxov (môžete využiť jeden ale aj viac, podľa potreby) poskladajte svoju príručnú batožinu a veci, čo držíte v ruke. Ak máte na sebe mikinu, bundu alebo slnečné okuliare, vložte ich do boxov tiež. V niektorých prípadoch sa po vás bude chcieť zložiť a vložiť na pás aj topánky. Ak máte v príručnej batožine notebook alebo tekutiny, vyložte ich na pás samostatne. Tekutiny musia byť v priehľadnom vrecku vo fľaštičkách s maximálnym objemom 100 ml.

Tip: Prečítajte si viac o tom ako sa zbaliť do príručnej batožiny.

bezpecnostni kontrola

Inštrukcie ohľadom pokladania vecí na pás vám veľmi často stručne vysvetlia letiskový personál priamo na mieste. Potom, čo sú vaše veci na ceste k röntgenovému zariadeniu, vyčkajte na pokyn príslušného pracovníka letiska a prejdite detekčným rámom. Pracovník vás potom môže vyzvať na dodatočnú kontrolu. V takom prípade, žiadny strach! Je to úplne bežné.

jak to chodi na letisti

Potom čo dôjde k röntgenovej kontrole vašich vecí a príručnej batožiny, batožinu si môžete opäť vyzdvihnúť a vložiť do nej späť všetky svoje veci. V prípade, že batožina neprejde kontrolou (tzn. na röntgene je vidieť niečo „podozrivé“), vezme si vás člen letiskového personálu stranou a spoločne vašu batožinu otvoríte a prejdete. V takýchto situáciách sa často jedná a zabudnutú fľaštičku s tekutinou (kozmetika, suveníry v podobe liekoviek alkoholu, flaška s vodou, olovrant…) alebo kovové predmety a ostro vyzerajúce predmety (pinzeta, klieštiky na riasy, žiletka…). Bohužiaľ, je možné, že pokiaľ predmet nespĺňa pravidlá pre prepravu príručnou batožinou, môže vám byť zabavený.

Príklad č. 1: V batožine máte svoju kozmetickú taštičku zbavenú o „tekuté predmety“. Letiskový personál vás vyzve na prehľadanie batožiny, pretože na röntgene vidí „podozrivý“ predmet. Spoločne prehľadáte batožinu a nájdete klieštiky na riasy, ktoré na röntgene vyzerali ako nožnice. Všetko je v poriadku, klieštiky si môžete vziať späť, pretože nejde o ostrý predmet a pokračujete ďalej.

Príklad č. 2: V batožine máte krém na pleť. Domnievali ste sa, že sa nejedná o tekutinu (krém však za tekutinu považovaný je). Pri röntgenovej kontrole krém nájdu a zistí, že fľaštička má viac ako 100 ml. Krém vám v takom prípade zabaví.

Námatkové kontroly

Počas bezpečnejstnej kontroly môže dôjsť aj k náhodnej kontrole. Jedná sa dôkladnejšiu kontrolu ako vás, tak batožinu. Kontroly sú úplne náhodné a nemusíte mať strach, pokiaľ dôjde práve na vás (pokiaľ teda neprevážite niečo nelegálne).

Bezpečnostná kontrola na gate

Rôzne letiská sú rôzne usporiadané. Spravdila platí, že najskôr prejdete bezpečnostnou kontrolou a potom hľadáte svoj gate. Na niektorých letiskách má však každý gate svoj vlastný pás s bezpečnostnou kontrolou. Tzn. že najskôr hľadáte číslo vášho gatu a pri ňom sa podrobíte kontrole. V každom prípade platí, že idete po „šípkach“ k číslu svojho gatu. Na tejto ceste skôr či neskôr narazíte na bezpečnostnú kontrolu.

4. Gate

Sláva! Kontrolu máte za sebou? Teraz vás čaká už len odpočívanie a čakanie na váš spoj (prípadne nakupovanie suvenírov na poslednú chvíľu). Gate je doslova brána, z ktorej vaše lietadlo odlieta. Je to miesto, kde na svoj let môžete pokojne čakať.

V tzv. tranzitnej zóne sa mimo gatov často nachádza plno rôznych obchodov a reštaurácií. Čakanie si teda môžete skrátiť malým (aj väčším) občerstvením alebo nakupovaním.

Akonáhle nastane „boarding“ (nástup do lietadla), letušky otvoria gate a vyzvú vás k nástupu do lietadla. Majte po ruke pas a palubný lístok, budú ho od vás vyžadovať.

Duty free obchody

V tranzitnej zóne nájdete aj duty free obchody. Tovar tu nepodlieha colnej povinnosti, je teda o niečo lacnejší, než keby ste ho kupovali na území niektorého štátu.

duty free obchody

Vyvolávanie do lietadla

Keď nastane čas „boardingu“, personál letiska spolu s letuškami vás začnú usadzovať do lietadla. Často sa vyvolávajú ľudia po častiach podľa miesta sedačky (na základni „boarding group“), aby sa urýchlil nástup do lietadla av uličkách nedochádzalo k „zápcham“. Úplne najskôr nastupujú do lietadla pasažieri vyšších tried. Prednostný nástup do lietadla môžu mať napr. aj tehotné ženy a rodiny s malými deťmi. Potom nastáva čas na presun „bežných“ pasážérov – najskôr „boarding group A“, potom „boarding group B“, „boarding group C“, atď. Vašu skupinu máte uvedenú na palubnom lístku.

Nástup do lietadla podľa skupín nie je pravdilom. Obzvlášť u nízkonákladových spoločností a malých lietadiel sa skrátka zavelí nástup, všetci sa postavia do radu a postupne sú jeden po druhom usadení.

Potom dôjdete alebo dôjdete (niekedy prechádzate tunelom rovno do lietadla, niekedy idete letiskovým autobusom) do lietadla a usadíte sa na svoje miesto.

Kontrola batožiny

Veľmi zriedka, ale predsa, sa môže stať, že vám bude vaša príručná batožina premeriavať/vážiť u gatu. To, že prejdete s batožinou presahujúcou limit cez check-in, teda ešte nezaručuje, že máte vyhrané.

5. V lietadle

V lietadle sa pripútate a počúvate pokyny letušiek. V niektorých linkách budete mať zadarmo občerstvenie, niekde je za poplatok av nízkonákladových rokoch môžete byť radi, keď si môžete zakúpiť chipsy. Hoci voda by mala byť k dispozícii v každom lete, odporúčame vziať si so sebou svoju fľašu, pretože v lietadle je často rozlievaná v malých téglikoch, ktoré by veľkého smädcu nemuseli uspokojiť. Rozhodne je príjmomnejšie mať zásobu svojej vlastnej vody, než neustále urgovať letušky, že chcete svoj téglik doplniť.

Formuláre

Na niektorých linkách (záleží na destinácii), vám stewardi môžu začať rozdávať rôzne formuláre, ktoré môžete vyplniť počas letu a ušetriť si tak čas na letisku. Väčšinou sa jedná o „Custom declaration“ formulár, kde vyplňujete informácie o tom, aké veci so sebou prevážate. Tieto dokumenty sa líšia krajiny od krajiny. Pri prílete do Singapuru napr. dostanete varovanie, že za prevážanie drog sa trestá smrťou.

jak to chodi na letisti

6. Prestup na nadväzujúci let

Konečne ste doleteli na miesto… ale nie tak úplne? Čaká vás ešte prestup na iné lietadlo? Kam sa vydať po vystúpení z lietadla? Existujú 2 scenáre.

Čakáte v tranzitnej zóne

Ak už máte palubný lístok na nadväzujúci let (mohli vám ho vydať rovno v úvodnej destinácii alebo ho máte v mobile vďaka online check-inu), vaše lietadlo odlieta z rovnakého letiska a zo rovnakého terminálu a zároveň nepotrebujete (znovu)odbavovať batožinu, máte na prestupe úplnú pohodičku. Iba si v tranzitnej zóne, do ktorej ste prileteli, nájdete číslo vášho nového gatu a tam čakáte na ďalší let.

Vraciate sa späť na check-in

Ak však jednu z 3 vyššie zmienených podmienok nespĺňate, musíte sa dostať späť na začiatok celého procesu. A to tak, že sa vydáte k východu (po šípkach na „imigration“ a „baggage claim“) ako pasážeri, ktorí z letiska odchádzajú, s tým rozdielom, že s nimi neopustíte letisko, ale opäť sa zaradíte medzi novo prichádzajúcich cestovateľov v letiskovej hale.

Buď teda nemáte palubný lístok, v tom prípade ho musíte nejako získať az toho dôvodu sa musíte vydať späť k check-in prepážkam alebo check-in kiokom v danej destinácii.

Alebo váš nadväzujúci let odlieta z iného terminálu (alebo dokonca letiska), teda dáva rozum, že musíte najskôr opustiť vašu príletovú trnazitnú zónu a dostaviť sa na terminál, ktorý potrebujete a tam si znova prejsť celým procesom.

Musíte si vyzdvihnúť svoju batožinu a znovu ich odbaviť na ďalší let? Ak letíte celú cestu s rovnakou spoločnosťou, často tento problém nemusíte riešiť. Batožina automaticky putuje do vašej cieľovej destinácie. Niekedy však musíte batožinu pri tanzite vyzdvihnúť v „baggage claim“ zóne a znovu ich odbaviť na check-in prepážke. Túto situáciu nemusíte riešiť vôbec, ak letíte iba s príručnou batožinou.

Tranzitné víza

Vyhľadajte si dopredu (ideálne ešte pred tým, než kúpite letenku) v akých destináciách prestupujete a či nepotrebujete vybaviť tranzitné víza. Spravidla nemusíte v krajinách, kde prestupujete, nič riešiť. Sú však krajiny, ktoré vyžadujú vybavenie tzv. tranzitných víz, čo sú papiere, ktoré vás oprávňujú na to, zdržiavať sa pár hodín až dní v danej krajine.

Buďte si toho vedomí, ak letíte napríklad cez USA, kde si musíte prejsť rovnakým procesom, ako keby ste v krajine chceli zdržiavať mesiac.

7. Prílet a opustenie letiska

Konečne ste v cieli? Zostáva vám teda prejsť cez imigračné, ukázať pas, odovzdať formuláre, ktoré ste vyplnili v lietadle, a prípadne si vybaviť „visa on arrival“ (príletové víza). Pokiaľ letíte v rámci Schengenu, nečaká vás kontrola väčšinou žiadna.

Baggage claim (výdaj batožiny)

Cestou nezabudnite vyzdvihnúť svoju batožinu (ak ste nejakú odbavovali) v „baggage claim“ zóne. Batožina vyjde na páse a bude jazdiť dookola až do tej doby, než si ju vyzdvihnete. Niekedy sa pri pásoch s batožinou môžete celkom zdržať, pretože trvá, kým batožina prevezú a nahádže na pás.

V batožinovej zóne sa väčšinou nachádza viac pásov. Nájdite si ten pás, u ktorého je napísaný názov vašej poslednej odletovej destinácie (tzn. ak ste naposledy prestupovali v Bangkoku, hľadajte Bangkok).

baggage claim

Na čo si dať pozor?

Myslite na to, že na letisku býva predražené a pokiaľ nutne nemusíte, vyhnite sa vyberaniu peňazí z bankomatu, smene peňazí, kupovaniu SIM karty, kývnutiu na prvé taxi bez zjednávania ceny, apod… Skrátka čokoľvek, čo počká, vybavte až mieste vášho ubytovania a ušetríte.

Ak vám nejde o peniaze, ale dávate prednosť pohodliu, potom je samozrejme najlepšie vybaviť na letisku čo najviac vecí.

A máte hotovo! Teraz vám už len zostáva užiť si váš pobyt!