Aktovky pre prvakov

Aktovky pre prvakov

NAJLEPŠIE ŠKOLSKÉ AKTOVKY PRE PRVÁKOV

Nastal čas nástupu vašej ratolesti do prvej triedy a vy riešite zásadnú otázku – akú vybrať aktovku pre prváčika? V tom prípade určite oceníte náš aktualizovaný výber tých najlepších školských aktoviek pre prváčikov v tomto roku. Ak vás zaujímajú skôr batôžky, prezrite si aj náš výber najlepších školských batohov pre prvákov a ak tápete, či vybrať batoh alebo aktovku a aký je medzi nimi vlastne rozdiel, odporúčame článok: Ako vybrať školskú aktovku/batoh pre prváčikov? .

Teraz už sa ale pozrieme na to, aké aktovky by sme pre prvákov v tomto roku vrelo odporučili. V našom výbere nájdete iba aktovky, ktoré zodpovedajú všetkým normám a ktoré majú kvalitne riešenú ergonómiu chrbta. Pretože však výber toho najlepšieho nemožno generalizovať (záleží totiž aj na postave a vzraste školáka) nižšie v článku sa dozviete viac o tom, na aké parametre sa pri výbere aktovky pre prvákov zamerať.

5 NAJLEPŠÍCH AKTOVIEK PRE PRVÁČIKOV

#1 Volba redakcie

AKTOVKA HAMA PRE PRVÁČIKOV

Aktovky Hama sú jedny z najobľúbenejších a najpredávanejších na trhu. Chrbát aktovky je anatomicky tvarovaný tak, že kopíruje zakrivenie chrbtice – ponúka dostatočnú oporu pre lopatky a bedrovú časť. Na to, že majú pevnú konštrukciu sú relatívne ľahké (podľa normy by aktovky pre prvákov nemali vážiť viac ako 1200 ga tento model má 980 g). Výškou svojho chrbta vhodné pre priemerne vysoké až vyššie prváčiky. Ak je váš prváčik skôr drobnejší, odporúčame model rovnakého radu Hama pre prváčikov , ktorý je ľahší a menší (750 g, 33 cm)

 • Váha: 980 g (prípadne 750 cm)
 • Výška: 38 cm (prípadne 33 cm)
 • Vhodný pre priemerne vysoké až vyššie prváčiky (cca 120 – 125 cm), menší model je vhodný pre drobné deti (pod 115 cm)

Do obchodu

#2 Hybridná aktovka s rastúcim chrbtom

BAGMASTER POLO

Bagmaster je značka sústrediaca sa predovšetkým na školské batohy. Do nášho výberu sa dostala ich hybridná školská aktovka (batoh so spevneným dnom a jednoduchým zapínaním na pracku), ktorá má veľkú obľubu medzi rodičmi, predovšetkým vďaka nastaviteľnému chrbtu . Batoh je vhodný pre prváčikov priemerného a vyššieho vzrastu. Ďalej však vďaka nastaviteľnému chrbtu bude s prváčikom rásť a tým môžete použiteľnosť batohu predĺžiť o niekoľko rokov. Kvôli tejto nastaviteľnej chrbtovej konštrukcii je však aktovka najťažšia (1000 g) z nášho výberu – stále však v normách vhodných pre prváčikov. Pre malé prváčikov by sme však volili model iný, od Bagmaster by sme vybrali aktovku Lim .

 • Váha: 1000 g
 • Výška: 40 cm
 • Vhodný pre priemerne vysoké až vyššie prváčiky (cca 125 – 130 cm)

Do obchodu

#3 Obľúbený medzi rodičmi

HAMA STEP BY STEP LIGHT 2

Hama je podľa nás medzi aktovkami pre prváčikov jednotkou na trhu. Všetky ich aktovky majú ideálne riešenú chrbtovú ergonómiu a pokiaľ zvolíte správnu výšku chrbta pre vaše dieťa, s Hama určite nešliapnete vedľa. Z toho dôvodu sa v našich TOP 5 umiestnili hneď dve aktovky tejto značky – tentoraz hovoríme o aktovke Light 2 z radu Step by Step . Váhovo je mierne ľahšia, než klasická aktovka Hama pre prváčikov , výšku chrbta má zase o niečo väčšiu. Ideálne je preto pre vyššie, ale drobné deti. Zakúpiť ju môžete v praktickom sete s peračníkom, puzdrom a vrecúškom na prezuvky.

 • Váha: 900 g
 • Výška: 40 cm
 • Vhodný pre priemerne vysoké až vyššie prváčiky (cca 125 – 130 cm), pre jej výšku chrbta a nižšiu váhu sadne skvele vysokým chudým deťom

Do obchodu

#4 Skvelá voľba pre menšie prváčikov

BELMIL 403-13

Perfektnou voľbou pre drobnejšie prváčikov bude aktovka Belmil 403-13 . Belmil je ďalšou obľúbenou značkou, ktorá si dáva záležať na chrbtovej ergonómii a pohodlí dieťaťa. Tento model má konkrétne menšiu výšku chrbta (36 cm) preto je vhodný aj pre tie najdrobnejšie prváčiky, dobre padne aj priemerne vysokým deťom v tomto veku. Je možné ju zakúpiť v praktickom sete s puzdrom a vrecúškom na prezuvky.

 • Váha: 900 g
 • Výška: 36 cm
 • Vhodný pre drobnejšie až priemerné prváčiky (cca 110 – 120 cm)

Do obchodu

#5 Zladený set pre prvú triedu

BAGGYMAX FABBY

Ďalšou aktovkou ktorá sa predáva v praktickom sete (s puzdrom a vrecúškom), ktorú môžeme vrelo odporučiť, je Baggymax Fabby . Svojou výškou chrbta je vhodná pre drobnejšie alebo priemerne vysoké deti a zapáčila sa nám aj vďaka krásnym dizajnovým variáciám (hoci design nie je primárny parameter, ktorý chcete pri aktovke riešiť). Baggymax Fabby samozrejme spĺňa všetky váhové a ergonomické požiadavky, takže pokiaľ sa vám (a hlavne vášmu prváčikovi) aktovka zapáčila a sedí výškovo, potom nie je o čom premýšľať.

 • Váha: 900 g
 • Výška: 36 cm
 • Vhodný pre drobnejšie až priemerné prváčiky (cca 110 – 120 cm)

Do obchodu

OVERENÍ VÝROBCOVIA AKTOVIEK

Aktoviek je na trhu samozrejme veľa a vybrať 5 konkrétnych najlepších modelov bol trochu oriešok. Niektorí ďalší naši favoriti sa do TOP 5 ani nedostali a napriek tomu by sme ich s pokojným srdcom odporučili (predsa záleží veľa na postave a preferenciách dieťaťa). Preto sme vytriedili výrobcov aktoviek a školských batohov, ktorým v redakciu veríme a predpokladáme, že so žiadnou z ich aktoviek neurobíte chybu.

Overené značky:

AKO SI VYBRAŤ ŠKOLSKÚ AKTOVKU PRE PRVÁČIKA?

Výber tej správnej aktovky do prvej triedy je skutočne dôležitý. Vaše dieťa s aktovkou na chrbte strávi značnú časť svojho školského života (samozrejme záleží individuálne ako veľkú časť) a nevhodne zvolená aktovka alebo školský plecniak by školákovi do budúcnosti mohol zarobiť na problémy so zlým držaním tela a pohybovými návykmi.

Ale nebojte, výber aktovky nie je taká veda , už len preto, že poprední výrobcovia školských aktoviek sa predbiehajú v tom, aby mali ten najlepší model na trhu (zároveň musí spĺňať určité normy). Ak si dáte pozor na nasledujúce parametre av priebehu školskej dochádzky budete s dieťaťom komunikovať, či ho aktovka netlačí, nemusíte mať o chrbát svojej ratolesti žiadny strach.

CHRBTOVÁ ERGONÓMIA

Tou najpodstatnejšou a najdôležitejšou vlastnosťou aktovky, je riešenie ich chrbta. Hľadajte takú aktovku, ktorá má anatomické tvarovanie chrbta a pekne kopíruje prirodzené zakrivenie chrbtice. Poznáte to tak, že má polstrovanú oporu pre lopatky, ale aj pre bedrá. Polstrovanie by malo byť dostatočne pevné pre spoľahlivú oporu, ale aj komfortné a nemalo by dieťa nikde tlačiť.

aktovka pre prvnacky opora chrbta

VÝŠKA CHRBTA

Pri chrbte aktovky pozrite nielen na anatomické tvarovanie, ale aj na ich rozmery a to predovšetkým výšku . Tá by mala zodpovedať vzdialenosti od krížovej kosti k ramenám dieťaťa. Pri nosení by aktovka v tejto oblasti mala byť usadená – ak dieťaťu aktovka schádza na zadok, je to zle.

Ak chcete ušetriť a nekupovať dieťaťu novú aktovku zakaždým, keď trochu povyrastie (hoci je to to najlepšie, čo pre jeho chrbát môžete urobiť) je možnosť do prvej triedy kúpiť mierne väčšiu aktovku a počkať, až do nej povyrastie. Tu by sme chceli zdôrazniť slovíčko „mierne“ – nekupujte prváčikovi veľký školský plecniak s úmyslom, aby mu vydržal celú základnú školu.

Stratégiu mierne väčšej aktovky pre prváčikov aplikujte skôr v prípade, keď dieťa nestrávi s aktovkou na chrbte príliš veľa času. To sú predovšetkým deti, ktoré rodičia vozia do školy autom alebo majú školu pár minút pešo od domu.

Ďalšou možnosťou, ako predĺžiť čas, kedy bude dieťa jednu aktovku využívať, je obstaranie aktovky s nastaviteľnou výšku chrbta . Majte však na pamäti, že výška chrbta nie je jediným dôvodom, prečo je aktovku nutné po čase vymeniť. Veľmi často totiž malého prváčika nadchne dizajn jednej aktovky, ktorú zaobstaráte, ale potom v tretej triede, už bude daný motív v jeho očiach „trápny“ a bude ju odmietať nosiť. Preto môže byť kúpa aktovky s nastaviteľným chrbtom aj trochu riskantná.

VÁHA

Ruka v ruke s ergonómiou chrbta ide aj celková váha batohu , prípadne aktovky. Tá by nemala presiahnuť desatinu celkovej váhy dieťaťa . To môže byť vzhľadom na ťažký obsah, ktorý niektoré školy požadujú pre výučbu, celkom oriešok. Preto sa snažíme uľahčiť dieťaťu aspoň výberom čo najľahšej aktovky.

Podľa normy ( STN 79 6506 ) by váha aktovky pre prvákov nemala presiahnuť 1200 g. S najnovšími modelmi aktoviek na trhu však môžete ísť ešte nižšie a dostať sa až na váhu okolo 800 g. Tu naozaj platí – čím ľahšia, tým lepšia.

DIZAJN

Hlavné slovo ohľadom designu aktovky bude mať pravdepodobne váš nastávajúci školák. Určite je potrebné výber aktovky konzultovať práve s ním, nielen aby mu správne sedela, ale aj aby sa mu páčila a na svoj prvý školský deň sa vďaka tomu o to viac tešil.

Nevyberajte však iba podľa dizajnu. Ideálne dajte dieťaťu na výber až z vami pretriedených modelov – takých, o ktorých viete, že spĺňajú potrebné ergonomické požiadavky a ktoré sedia práve na jeho výšku.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY OHĽADOM VÝBERU AKTOVKY DO PRVEJ TRIEDY

Vybrať radšej aktovku alebo batoh pre prváčika?

Veľa rodičov pri výbere prvej školskej tašky napadne práve táto otázka – je lepšie zaobstarať batoh alebo aktovku? Odpoveď však nie je jednoznačná. Všeobecne by sme odporučili skôr odľahčenú aktovku pre jej pevnú konštrukciu, ľahké zapínanie a nečlenený priestor vo vnútri – pre prváčika je používanie takej aktovky jednoduchšie.

Školské batohy sa všeobecne robia vo väčších veľkostiach ako aktovky, preto sú aktovky pre drobnejšie prvákov jasnou voľbou. Pokiaľ je váš prváčik vyšší, školský batoh s ergonomickým chrbtom pre neho môže byť tiež úplne vyhovujúcou variantou . Niektoré deti môžu navyše časom preferovať členitejší priestor, ktorý ponúkajú práve batohy.

Na trhu nájdete aj hybridné verzie, ktoré môžu byť pri váhaní medzi aktovkou a batohom perfektným kompromisom. Sú to napr.batohy so spevneným dnom . Tieto kompromisné verzie nájdete predovšetkým napr. pod značkou Ergobag.

Aký je rozdiel medzi aktovkou a školským batohom?

Aktovka : Má spevnenú konštrukciu (je stabilná aj pokiaľ je prázdna, pevné dno, jednoduché zapínanie, nečlenený priestor pre väčší prehľad. Vyrába sa aj v tých najmenších veľkostiach pre najdrobnejšie prváčiky.

Školský batoh
 : Nemá pevnú konštrukciu (je stabilný iba ak je naplnený) , má členitejší priestor, čast viac vreciek a komôr a zapínanie väčšinou na zipsy.Existujú varianty vhodné aj pre prvú triedu, ale pokiaľ je dieťa drobnejšie, nemusí mu taký batoh sedieť.