Školské batohy pre prvákov

5 najlepších školských batohov pre prvákov

Vybrať školský batoh pre prvakov môže byť niekedy pekný oriešok. Či už máte doma prváčika alebo staršieho študenta, školské batohy by ste mali vyberať veľmi starostlivo a s rozmyslom. Ide o pomôcku, ktorú budú vaše deti využívať takmer denne a musia spĺňať množstvo dôležitých kritérií. Aké to sú, na to sa pozrieme nižšie .

V tomto článku sa zameriame na školské batohy pre prváčikov a deti na prvom stupni. Ukážeme si, či je pre najmenšie deti lepšia aktovka , alebo batoh a aký je v nich rozdiel. Poradíme vám, na čo sa pri kúpi zamerať a na čo si naopak dávať pozor. Nesprávny výber školského batohu totiž môže negatívne ovplyvniť zdravie vášho dieťaťa.

Tip: V tomto článku sa venujeme školským batohom. Pokiaľ vás však zaujímajú skôr aktovky pre prvákov, prečítajte si náš výber najlepších aktoviek.

ŠKOLSKÉ BATOHY PRE PRVÁKOV

Je obdobie zápisov do prvých tried, a tak mnohí rodičia uvažujú, či kúpiť svojim ratolestiam aktovku alebo školský batoh . Väčšina z nich sa rozhoduje podľa ceny a vzhľadu – predovšetkým ak má dieťa požiadavky napr. na školský plecniak so svojim obľúbeným rozprávkovým hrdinom.

Vyberanie školských batohov pre prvákov a pre deti na prvom stupni základnej školy však vyžaduje dobrú prípravu, dostatok súvahy a veľkú dávku zodpovednosti. Vaše dieťa ho bude mať na chrbte každý všedný deň a bude v ňom nosiť množstvo učebníc, zošitov , ale aj desiatu a vodu na pitie, alebo náhradné oblečenie na telocvik. Školský batoh vášho dieťaťa bude veľmi ťažký, a tak je veľmi dôležité, aby mu naozaj sedel a aby bola jeho váha správne rozložená.

5 NAJLEPŠÍCH BATOHOV PRE PRVÁČIKOV

#1 najobľúbenejší medzi zákazníkmi

DETSKÝ BATOH BOLL SCHOOL MATE GIRAFFE

Jeden z najlepších školských batohov pre prváčikov a deti na prvom stupni je Boll School Mate . Rešpektuje anatómiu detského tela a umožňuje tak jeho zdravý vývoj a komfort pri nosení. Tato školská taška má nastaviteľnú výšku nosného systému, presne podľa veľkosti dieťaťa. Tým dochádza k perfektnému rozloženiu váhy. Nastaviteľný je aj hrudný popruh, ktorý batoh na chrbte dieťaťa upevní.

Školský batoh Boll School Mate Giraffe má zakladač pre zošity a dosky veľkosti A4 a A5, predné 3D vrecko, vo vnútri so sieťovinou, a dve bočné vrecká vhodné aj na fľašu na pitie. Vnútri má navyše ďalšie dve vrecká pre lepšiu organizáciu učebníc a školských pomôcok.

Reflexné prvky sú umiestnené zo všetkých strán, takže tento školský plecniak vyhovuje aj z hľadiska bezpečnosti. Materiál, z ktorého je vyrobený, je veľmi odolný a zadrží aj prípadnú vodu. Postranné vrecká sú potom zo sieťoviny.

Školské batohy Bool School Mate Giraffe sú ideálne pre deti od prvej do tretej triedy, majú objem 18 litrov a používatelia si na nich chvália predovšetkým stabilitu, precízne nastavenie podľa výšky dieťaťa a nízku váhu.

Do obchodu

#2 favorit redakcie

DETSKÝ BATOH BOLL SIOUX

Ďalším skvele hodnoteným je detský školský batoh Boll Sioux 15 . Tento batoh s objemom 15 litrov je ideálny na denné nosenie, celodenné výlety aj na športové aktivity. Chrbtový panel má mäkko polstrovaný a vystužený, takže spĺňa nároky na zdravé nosenie. Ergonomicky navrhnuté sú aj ramenné popruhy. Pohodlné a stabilné nosenie batohu vylepšuje vzdušný chrbtový Air Flux systém a hrudný popruh, ktorý je možné nastaviť podľa potreby a veľkosti dieťaťa.

Školský batoh Boll Sioux má hlavnú komoru so sieťovinovým vreckom na zips, vpredu ďalšie 3D vrecko a dostatok miesta na učebnice aj športové pomôcky. Tento školský plecniak s objemom 15 litrov je veľmi praktický. Má dve komory vo vnútri batohu a celkom päť vreciek. Navyše je veľmi ľahký – jeho hmotnosť je iba 480 g. Vhodný je pre deti od 120 cm výšky.

Zjisti aktuální cenu

#3 skvelý pomer cena/kvalita

Batoh Husky JUNNY

Školský batoh Husky JUNNY je veľmi praktický a univerzálny. Vaše deti ho využijú do školy aj na výlety do prírody, popr. na športové aktivity. Kvalitnému materiálu a modernej konštrukcii napomáha skvelé odvetrávanie v chrbtovej časti a jeho nosenie je tak veľmi pohodlné. Popruhy tohto školského plecniaka sú anatomicky tvarované, nastaviteľné podľa výšky dieťaťa, a navyše majú priedušné polstrovanie. Vďaka tomu sa pri plne zaťaženom batohu nezarezávajú do ramien a dieťa sa pod nimi nespotí.

Školský batoh Husky JUNNY má vrchnú vrstvu vyrobenú z nepremokavého materiálu, takže sa nič nestane, ani keď dieťa zmokne. Učebnice, zošity aj desiata zostanú v suchu. Batoh má jednu vnútornú komoru a predné vrecko na zips. Fľašu je možné umiestniť do postranného sieťovaného vrecka.

Tento školský plecniak oceníte aj v prípade, že chcete čo najnižšiu hmotnosť. Váži iba 380 g.

Do obchodu

#4 ergonomický chrbtový panel

Bagmaster Alfa

Školský batoh Bagmaster Alfa je ideálny pre prváčikov a školákov do tretej triedy. Zaujme na prvý pohľad veselým designom, ktorých je na výber hneď niekoľko. Na svoje si prídu chlapci, dievčatá, ale aj rodičia. Tí totiž ocenia predovšetkým ergonomicky navrhnutý zadný panel batohu s ľahkým hliníkovým rámom pre zdravý rast chrbtice , polstrovaním a drážkami na odvod vzduchu.

Anatomicky tvarované, polstrované a nastaviteľné sú aj popruhy, na ktorých nechýbajú reflexné prvky aj hrudný popruh. Ten sa opäť dá nastaviť podľa potreby a veľkosti. Do hlavnej komory batohu deti pohodlne umiestnia učebnice, zošity aj dosky s rozmermi A4. V druhej vnútornej komore je navyše praktický organizér.

Desiatu si môžu deti umiestniť do predného vrecka a fľaša na pitie do postranného vrecka kryté ďalším látkovým vreckom so zipsom. Pevnosť a stabilitu tohto školského batohu potom zaisťuje polstrované dno na štyroch nôžkach. Tieto školské batohy pre prváčikov s objemom 19 litrov majú hmotnosť 1 kg.

Do obchodu

#5 luxus medzi školskými batohmi

Ergobag Prime Galaxy

Firma Ergobag sa sústredí predovšetkým na zdravie detí, ktoré ich školské batohy nosia. Preto sú všetky modely tejto značky vybavené unikátnym ergonomickým systémom inšpirovaným vysokohorskými batohmi. Školský batoh Ergobag Prime Galaxy je jednokomorový batoh vhodný pre deti od 1. do 4. triedy.

Jeho chrbát je vypolstrovaný priedušným materiálom a ramenné popruhy sú nastaviteľné podľa veľkosti dieťaťa. Stabilitu a upevnenie na chrbte zaisťuje hrudný popruh, bedrový pás a kompresný systém sťahovania. Všetko je možné nastaviť podľa veľkosti dieťaťa. Dno je vystužené a má gumové nožičky, takže sa batoh neprevažuje a nepadá, ani keď ho postavíte na zem.

Aké sú ďalšie výhody tohto školského batohu? Prakticky delený vnútorný priestor, reflexné prvky zo všetkých strán a ekologický materiál z PET fliaš, z ktorého je vyrobený. Školský batoh Ergobag Prime Galaxy  je ideálny pre deti s výškou od 100 do 150 cm. Objem má 20 litrov, takže veľmi ľahko pojme všetky školské pomôcky. Nevýhodou môže byť jeho o trochu vyššia hmotnosť – 1100 Kg.

Do obchodu

AKTOVKA, ALEBO ŠKOLSKÝ PLECNIAK – AKÝ JE V NICH ROZDIEL?

Prednosťou aktovky je jej stabilita. Má totiž pevné steny, a aj keď nie je úplne zaplnená, drží stále rovnaký tvar. Vnútri nie je členená. Má iba jednu hlavnú komoru. Nevýhodou môže byť chaos a neporiadok, ktorý sa v  aktovke vytvorí, pokiaľ tam vaše dieťa bude mať viac vecí naraz a začne sa v nich prehrabávať a hľadať.

Nevýhodou aktoviek je aj ich väčšia váha. Preto je potrebné prihliadnuť na postavu vášho dieťaťa. Pokiaľ máte drobné dieťa, ktoré sa pod ťažkou aktovkou ohýba už v obchode, a ešte v nej nemá ani učebnice, zvoľte radšej školský batoh .

Batohy do školy majú anatomicky tvarovaný vystužený chrbát a spevnené popruhy. Sú ľahšie ako aktovky a majú oveľa viac vreciek a priehradok. Niektorému dieťaťu môže vyhovovať, že si svoje veci do priehradok rozdelia, inému to naopak môže robiť problém. Aj preto je veľmi individuálna, či zvolíte školský batoh , alebo aktovku.

AKO VYBRAŤ ŠKOLSKÝ BATOH PRE PRVÁKOV?

skolske batohy pre prvakov

Pokiaľ vyberáte školské batohy pre prvákov , dbajte predovšetkým na to, aby mali atestácie a spĺňali všetky nariadené parametre. Zamerajte sa predovšetkým na ergonomický, anatomicky tvarovaný chrbát. Školské batohy majú často hliníkové výstuže, ktoré umožňujú lepšie rozloženie celkovej váhy batohu a jeho obsahu. Ramenné popruhy by mali byť pevné, ale polstrované, aby sa dieťaťu nezarezávali do ramien.

Vyskúšajte si váhu školského batohu skôr, ako ho svojmu dieťaťu zakúpite. Hmotnosť by mala byť medzi 840 – 1400 g. Berte tiež do úvahy postavu a celkovú telesnú konštrukciu vášho dieťatka. Ideálne je, keď si batoh vopred samo vyskúša.

Vyskúšanie je dôležité aj kvôli veľkosti školského batohu . Tiež občas stretávate prváčikov, ktorým ich batoh či aktovka presahujú cez chrbát, za krkom ich obťažuje držadlo a do zadku ich bije spodok batohu ? To je samozrejme zle. Predíďte týmto chybám a uľahčte svojim deťom školskú dochádzku.

skolske batohy pre prvakov
Zdroj: https://blog.prodeti.cz/

Skontrolujte si, či má vami vybraný batoh reflexné prvky . Mali by byť umiestnené po všetkých stranách batohu, dokonca aj na popruhoch.

Vzhľad školských batohov pre prváčikov môže byť rôzny. Niekto volí iba rôznofarebné varianty, ktoré sú určite praktickejšie a batoh tak môže byť používaný aj niekoľko rokov. Ak dáte na prianie svojho dieťaťa a zakúpite školský batoh s motívmi obľúbených hrdinov, počítajte s tým, že o rok už nemusí byť v kurze a vaše dieťa ho odmietne do školy nosiť.

Ceny školských batohov pre prváčikov sa môžu veľmi líšiť. Môžete objaviť batoh za 400 Sk, ale aj za 4000 Sk. Chápeme, že nie každý si môže dovoliť kúpiť drahý školský batoh . Snažte sa však pred kúpou zohľadniť predovšetkým vyššie uvedené kritériá a až potom riešiť cenu.

ZÁVER

Či už ste študent a hľadáte ten najlepší batoh pre seba, alebo svedomitý rodič, ktorý potrebuje školský batoh pre dieťa na prvom stupni, nezabudnite na dôležité kritériá, ktoré by mal spĺňať. V hre nie je len cena a ľúbivý dizajn, ale predovšetkým praktickosť a zdravie vašich detí.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *