krosna na dite

Turistický nosič pre deti

5 najlepších turistických nosičov pre rok 2024

Nie je ľahké vybrať pre dieťa ten správny turistický nosič. Musíte sa zamerať na určité parametre, ktoré by vám a vášmu dieťaťu mali zabezpečiť čo najpohodlnejšie a najjednoduchšie nosenie. Aby ste vybrali ten správny turistický nosič pre deti, ktorý vám bude dlho a dobre slúžiť a nevyhodili len pomerne veľký obnos peňazí tzv. „z okna“, napísali sme pre vás článok, ktorý vám ukáže, na čo sa pri výbere zamerať.

Najlepšie turistické nosiče pre deti

#1 Najobľúbenejšie medzi zákazníkmi

Deuter Kid Comfort

Firma Deuter prichádza na trh s mnohými nosičmi, ktoré predstavujú špičkové produkty vo svojej kategórii. Dokladá to aj obľuba užívateľov. Deuter Kid Comfort je detský nosič, ktorý umožňuje nosiť deti až do váhy 22 Kg. Je pohodlné deťom i rodičom, obsahuje priestor na camel bag a k tomu má mnoho ďalšieho priestoru pre vaše nevyhnutné veci.

Dieťa sedí pohodlne, má dostatok priestoru a polstrované prostredie mu umožní aj príjemný odpočinok. Bezpečnosť mu zaisťuje nastaviteľný postroj. K dieťaťu sa ľahko dostanete bočným prístupom. Nad hlavou mu môžete v prípade potreby rozložiť striešku, ktorá ho ochráni zvrchu a čiastočne zo strán. U nosiča nechýba ani závesné podpory na nožičky!

Rodičia ocenia predovšetkým komfortné odvetrávací chrbtový systém, u ktorého firma Deuter garantuje odvod vzduchu až do troch strán a zníženie potenia o 25%. Chrbtový panel je naviac vybavený systémom, ktorý vám umožní rýchlo a presne nastaviť výšku podľa vašej postavy. Ramenné popruhy sú polstrované a nastaviteľné, rovnako ako hrudnej a bedrovej popruhy.

Zistiť aktuálnu cenu

#2 Výhodný pomer cena / kvalita

Corazon PANDA

Corazon je český výrobca kvalitných batohov a turistických krosien. Teraz prišiel aj s nosičom na dieťa, ktorý poskytuje športovo založeným rodičom za prijateľnú cenu. Turistický nosič má výškovo nastaviteľnú chrbtovú časť, extra pohodlná polstrovaná ramená s balančnými popruhy, nastaviteľný hrudný pás s odpružením, ktorý umožní ruksak na telo dobre upevniť, ale nedusia vás. Stabilitu a pevné ukotvenie nosiča na tele umožní i robustný bedrový pás s praktickou odnímateľnou vreckom. Táto krosná umožňuje pohodlné nosenie dieťaťa a pri tom jeho komfortnú obsluhu. Má totiž miesto na vodný rezervoár, tzv. camel bag a bočné prístup k dieťaťu.

Pohodlie pre dieťa zaisťuje polstrovaná sedačka nastaviteľná podľa veľkosti a jeho bezpečie stráži trojbodový upínací systém. Oceňujeme, že časť, ktorá je najviac náchylná k znečisteniu dieťaťom sa dá pohodlne sňať a vyprať. Nechýba praktická strieška chrániaca dieťa zvrchu a čiastočne z bokov. Úchyty na nôžky u tohto nosiča v základnej výbave chýbajú, je možné si ich však dokúpiť zvlášť . Ak plánujete naozaj dlhé trasy, úchyty vrelo odporúčame zaobstarať ..

Zistiť aktuálnu cenu

#3 Pohodlie i zábava - pre dieťa i pre vás

Osprey Poco Plus II

Tiež značka Osprey vyrába turistické nosiče pre deti, ktoré patrí bezpochyby medzi najlepšie, aké môžete na trhu zohnať. My sme vybrali Osprey Poco Plus II, ktorý je jedným z najobľúbenejších. Je veľmi kvalitný, pevný, bezpečný a maximálne funkčný. Vhodný je pre cesty na kratšie vzdialenosti, ale predovšetkým vám uľahčí tie dlhé. Bude sa vám nosiť pohodlne a vášmu dieťaťu zaistí pohodlie a bezpečie zároveň.

Čo všetko u tohto nosiča pre dieťa nájdete? Skvele premyslený chrbtový systém s funkčným odvetrávaním, viac úložného priestoru, ľahký ale pevný hliníkový rám, vďaka ktorému je krosná pomerne ľahká.

Dieťa získa výškovo nastaviteľné sedenie, pohodlnú opierku hlavy a strmene na nožičky, ktoré mu poskytnú oporu. Krosná má aj pútka, na ktoré môžete zavesiť hračky, aby sa dieťa zabavilo, keď už ho omrzí rozhľad po krajine. Ak budete chcieť svoje dieťa skontrolovať, poslúži vám k tomu spätné zrkadlo, takže nemusíte ruksak vôbec dávať dole z chrbta. Oceňujeme aj podbradník, ktorý sa dá kedykoľvek zložiť a vyprať.

Zistiť aktuálnu cenu

#4 Obľúbený medzi zákazníkmi

LittleLife Voyager S5

Ďalším obľúbeným a najpredávanejším ergonomickým nosičom je Voyager S5 od spoločnosti LittleLife. Je pohodlný pre rodiov aj pre dieťa, má nastaviteľný chrbtový panel s kvalitným polstrovaním, takže vás nebude nikde tlačiť, a ľahko sa prispôsobí tvaru vašej postavy. Samozrejme, nastaviteľný bedrový a hrudný pás zabezpečujú stabilitu krížovej tašky na chrbte aj pri chôdzi v náročnejšom teréne. Ak máte so sebou partnera, oceníte možnosť rozbaliť batoh a podeliť sa o náklad s niekým iným.

Detská sedačka je plne nastaviteľná a anatomicky tvarovaná, má tiež nastaviteľnú opierku hlavy a mäkký vankúš pre unavenú hlavičku dieťaťa. Vaše dieťa si na ňom pohodlne odpočinie. O jeho bezpečnosť sa postarajú nové patentované bezpečnostné pásy a X spona. Tento turistický nosič pre deti je navrhnutý pre nosnosť do 20 kg, takže v nej môžete nosiť deti do približne 3 rokov.

Ceníme si vychytávky v podobe pútok na hračky, spätného zrkadla, vďaka ktorému môžete ľahko skontrolovať svoje dieťa bez toho, aby ste museli zložiť ruksak z chrbta, slnečnej clony a veľkého vrecka na veci, ako sú napríklad detské potreby. K dispozícii sú aj strmene na nohy.

Zistiť aktuálnu cenu

#5 Perfektný pre oboch rodičov

Thule Sapling Elite Child Carrier

Posledný najobľúbenejšie a najlepšie hodnotený nosič pre deti je od firmy Thule. Je určený k bežným výletom i náročným výstupom v obtiažnejších terénoch. Je vybavený nastaviteľným chrbtovým panelom a polstrovanými a nastaviteľnými ramennými popruhmi. Vďaka tomu si ho ľahko prispôsobíte na svoje telo. Cestu vám bude spríjemňovať aj špeciálna chrbtová konštrukcia, ktorá umožňuje prúdenie vzduchu v miestach väčšieho kontakte s chrbtom. Vzduch vás bude ochladzovať a budete sa menej potiť. U krosná nechýba samozrejme ani nastaviteľný hrudný a pevný polstrovaný bedrový pás s vreckami.

Sedátko pre dieťa je tiež výškovo nastaviteľné, ergonomické a polstrované, takže má dieťa pri ceste všetok komfort. Jeho váha je správne rozložená a nemá otlačené stehná. Nechýba samozrejme ani strmene na detské nožičky, ktoré mu poskytnú oporu a môže si tak ľahko zmeniť polohu, kedykoľvek samo potrebuje. Nosítko má clonu proti slnku.

Pri tomto nosiči na dieťa oceníte množstvo úložného priestoru, odnímateľný batoh, popruhy pre stabilizáciu záťaže a vrecko na hydrovak.

Zistiť aktuálnu cenu

Čo je to turistický nosič na dieťa

Ak ste sa dostali na náš článok, pravdepodobne tušíte, čo nosič na dieťa je. Nemýľte si ju s bežným detským nosičom alebo mandukou. Tie slúžia na nosenie dieťaťa prevažne v domácom prostredí, popr. na cestu do mesta, do obchodu a na kratšie prechádzky. Ak sa chystáte na veľký trek, pochôdzky po horách, alebo jednoducho radi a často cestujete a chodíte dlhšie trasy pešo, je lepšie zainvestovať do krosná na dieťa. Nebojte sa, cenovo sa to od kvalitného ergonomického nosidlá príliš nelíši. Rozdiel je hlavne v tom, že krosná je také „vytunené“ nosítko, ktoré má množstvo vychytávok a výhod navyše .

Krosna na dieťa má pevnú konštrukciu , ktorá umožní dieťaťu pohodlne sedieť – pololežať a spinkať, alebo sa pozerať po prírode. Vám umožní pohodlné nosenie, lepšie vyváženie „nákladu“ na chrbte a jednoduchšie cestovanie. Dieťa je na chrbte, vy máte voľné ruky na ďalšiu batožinu, alebo trekové palice a pod.

V Krosne na dieťa pohodlne unesiete aj väčšie, dvoch a viac-ročné dieťa. V Manduca by váš chrbát nariekala. Okrem dieťaťa ale umiestnite do krosná aj ďalšie veci . Je to v podstate plnohodnotné batožinu, do ktorého pribalíte veľa vecí a dieťa „na vrch“. Niektoré krosná majú aj možnosť hydrovaku, čo iste oceníte, keď je váš „náklad“ ťažšie a nechcete ho pri každom pití dávať dole z chrbta.

Turistický nosič pre dieťa má opierky , takže keď dieťa spí a vy si chcete dať pauzu, ľahko nosič postavíte na zem a dieťa môže spať nerušene ďalej. V klasickom nosidle musíte vyriešiť, kam ho položiť – ak sa vám ho nepodarí zložením z chrbta vzbudiť.

Krosna na dieťa má tiež veľmi praktickú striešku , ktorá chráni dieťa pred slniečkom aj pred vetrom. Väčšina krosien má zabudovanú aj pláštenku, takže vás na ceste nezaskočí ani dážď. Dieťa je chránené a vy môžete šliapať aj v daždi, ak vám to nevadí.

Prečo si zaobstarať turistický nosič pre dieťa?

Hovoríte si, prečo kupovať turistický nosič pre deti, keď máte ergonomické nosítko alebo šatku? Dôvodov je veľa. Niektoré som spomenula už v úvode tohto článku. Poďme si ale jasne ukázať, prečo si zaobstarať takýto ruksak!

Ak sa chystáte na veľké cestovanie, dlhšie trasy, lezenie po horách atď., Vždy sa oplatí mať radšej turistický nosič pre dieťa. Vaša ratolesť je v pohodlí, nie je jej horúco, má relatívne voľné ruky aj nôžky a veľký rozhľad po okolí. Keď chce spať, pohodlne si položí hlavičku a nechá sa ukolísať vašej chôdzou.

Pre vás je naopak veľká výhoda v dobrom rozložení váhy, voľných rukách i odvetrávanie chrbta. Ak máte dieťa v klasickom nosítku alebo šatke, počítajte s tým, že budete obaja spotení aj pri bežnom pohybe po byte. Keď k tomu pripočítate telesnú námahu na treku, slnečné počasie a teplo, budete obaja mokrí ako zo sprchy. To nebude pohodlné ani vám, ani dieťatku.

Na rozdiel od bežného detského nosidlá má krosná na dieťa rad úložných priestorov, takže si do nej ľahko zbalíte najnutnejšie veci, či už pre vás, alebo len pre dieťa. Nemusíte tak riešiť prípadné ďalšie batožinu, ktoré by vás obmedzovalo v pohybe.

Aby vám dobre slúžila, je potrebné ju najprv správne vybrať. Musí byť praktická, funkčné a pohodlná nielen dieťaťu, ale predovšetkým vám.

krasna na dite

Ako vybrať turistický nosič pre deti

Vždy si ju vopred vyskúšajte!

Ak jazdíte málo, alebo sa chystáte len na jednu výnimočnú cestu, zistite si, či nie je v okolí možnosť si nosiš pre deti požičať. Či už budete mať svoju, alebo požičanú, vždy si ju vopred vyskúšajte, aby vám naozaj sedela. Tým nemyslíme nasadiť si ju prázdnu na chrbát a hneď ju zase zložiť. Vyskúšajte si ju, pokiaľ možno, s plnou záťažou. Pokojne aj tak, že budete dieťa počas popoludňajšieho spánku nosiť po byte. Ak sa chystáte na výšľap do hôr, vybehnite si s ňou aj schody. Nacvičte si nastupovaní alebo vystupovaní z dopravného prostriedku a pod. Krosna by vás nemala nikde tlačiť, prekážať v pohybe a hlavne – nesmie vás prevažovať. Ak ste drobnejšie žena a očakávate veľké dieťa a ťažšie batožinu, hľadajte nosič pre dieťa s čo najnižšou hmotnosťou. U krosien kupovaných cez internet máte možnosť vyskúšania a prípadné vrátenie do 14 dní!

Dôraz na kvalitnú konštrukciu

U krosná na dieťa, rovnako ako u inej batožiny na dlhé trasy, sledujte predovšetkým jej konštrukciu – mala by mať pevný rám, ktorý umožní dieťaťu pohodlné prenášanie a vás nebude nikde tlačiť. Preto by mala mať aj dobré polstrovanie na správnych miestach. Je potrebné to vždy vyskúšať. Každý sme iný a čo sedí jednému, nemusí vyhovovať druhému. Dbajte na to, aby mala krosná nastaviteľnou chrbtovú časť podľa vašej výšky a aby sa zároveň táto časť odvetrávaná. Špeciálny materiál s odvetrávacími kanálikmi vám umožní pohodlné nosenie a eliminuje pot.

Ramenné popruhy by mali byť tiež dobre polstrované, dostatočne široké, aby sa na ramenách nezařezávaly a nastaviteľné podľa vašej výšky. Predsa len počítajte s vyššou váhou a dlhšou dobou nosenia. Pre upevnenie krosná na chrbát je veľmi dôležitý aj nastaviteľný bedrový a hrudný pás. Oboje si vyskúšajte s plnou záťažou. Nemali by sa vám nikde zarezávať, ťahať, ani tlačiť.

Opora – strmene na nožičky

Pre dieťa je nesmierne dôležitá opora pre nožičky. Či už počítate s nosením menšieho dojčatá, alebo napríklad dvouleťáka, počítajte s tým, že oporu pre nožičky na dlhé trasy bude potrebovať. Pokiaľ by ju nemalo, váha nožičiek by ho ťahala dolu a nôžky by sa vo stehennej časti tlačili na konštrukciu sedátka. Aj keď bude vypolstrované, tlak spôsobí nepríjemný pocit, zlé prekrvenie a mravčenie v nožičkách.

Strieška proti slnku a vetru

Už sme spomínali aj striešku nad dieťa. Aj tá je totiž dôležitá. Využijete ju v lete pred slnečným žiarením, pred vetrom aj pred dažďom – väčšinou cez ňu príde ešte pláštenka. Preto je dôležité, aká je jej konštrukcia. Strieška, ktorá bude nad dieťaťom natiahnutá len tak jednoducho, aby tam nejaká bola, vám veľmi nepomôže. Chce to pevnú striešku, ktorá je v dostatočnej výške dieťaťa a tiež, aby ochrana bola nielen zvrchu, ale aj z boku a čiastočne spredu. Aj keď bude mať spredu dieťa ako clonu váš chrbát a hlavu, môže na neho svietiť, fúkať, alebo pršať.

Materiál a jeho čistenie

Ďalšie, na čo by ste mali hľadieť, je materiál, z ktorého je krosná na dieťa vyrobená. Nejde len o to, aby bol pevný a popr. nepremokavý (tu počítajte skôr s pláštenkou, ktorá bude chrániť nielen ruksak, ale hlavne dieťa). Veľmi dôležité je jeho čistenie. Dieťa môže slintať, desiatovať, piť, urobí sa mu zle. To všetko ruksak zašpiní a znečistí. Iné batohy môžete hodiť do práčky, ale krosná na dieťa tak ľahko vyprať nejde. Preto si vopred zistite, či je materiál umývateľný, akým prostriedkom ho najrýchlejšie vyčistíte, prípadne ak sa dá najnáchylnejšie časť sňať a vyprať.

Vrecko na hydrovak

Posledný tip je skôr vychytávka a pomôcka pre zjednodušenie cestovania. Niektoré krosná majú možnosť umiestnenia tzv. Camel bagu, teda cestovného púzdra na vodu s hadičkou. Tú ľahko vytiahnete a napijete sa vy i vaše dieťa – môžete mu hadičku dozadu podať, bez toho aby ste ruksak dávali dolu z chrbta a stavali na zem. Bez zastávky a zdržanie tak doplníte obaja pitný režim a idete ďalej.

Záver

Už ste presvedčení, že sa bez krosná na dieťa na svojej dovolenke nezaobídete? Ak áno, prajeme dobrú voľbu a veríme, že vám naše tipy pri výbere pomôžu. A možno sa stane vaším favoritom niektorá z tých, ktoré oslovili aj nás a veľa ďalších používateľov.

  1. Dobry den, mame krosnu corazon panda a popruhy na nozicky ditete ma, mame dokonce starsi model, ktery jsme uz podedili, pouzivame skoro kazdy vikend na dlouhe tury. Muzu jen doporucit!

    1. Dobrý den,
      Děkujeme za upozornění! Informaci jsme na základě Vašho komentáře ověřili u prodejce. Úchyty na nožičky u krosny Corazon Panda doopravdy nejsou. Ovšem je možnost je dokoupit zvlášť (bagbag.cz/e/uchyty-na-nohy-bagalio). Máte však pravdu, že tvrzení v textu je lehce zavádějící. Proto jsme jej upravili, aby bylo zřejmé, že úchyty ke krosně k dispozici jsou, ale za příplatek.
      Jsme moc rádi, že Vám krosna Corazon Panda vyhovuje, a že s námi svou zkušenost sdílíte. Ostatní čtenáři Vaše doporučení jistě ocení.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *