prirucna batozina

Príručná batožina

7 najlepších príručných tašek medzi batohy

Príručná batožina – výber 7 najlepších batohov pre rok 2024

Príručná batožina, inak povedané aj palubná batožina – pojmy známe každému cestovateľovi (alebo aspoň každému človeku, čo aspoň raz letel lietadlom). Jedná sa o batožinu, ktorú si so sebou môžete vziať na palubu lietadla – bez poplatku, bez odbavenia.

7 najlepších príručných tašek

Vybrali sme pre vás 7 najlepších príručných tašek medzi batohy. Ide o preverené, najviac predávané a najlepšie recenzované batohy do lietadla za posledný rok. Niektoré z nich sme mali tú česť testovať aj my priamo v redakcii, niektoré sme dokonca dlhodobo využívali na svojich cestách.

#1 najobľúbenejší medzi zákazníkmi

Príručná batožina CabinZero Classic

Náš absolútny obľúbenec. Procestovali (resp. členka našej redakcie Malgi) sme s ním dvakrát juhovýchodnú Áziu a raz latinskú Ameriku. Vydržal všetko a Malgi by nemenila. Pokiaľ ide o príručnú batožinu, značka CabinZero je už dlhšiu dobu jednotkou na trhu! Batohy tejto značky sú totiž šité priamo na mieru letiskovým limitom pre palubnú batožinu. Batoh je predávaný v 3 hlavných veľkostiach (28, 36 a 44l), všetky sú však proporčne rovnako stavané a všetky by vám mali prejsť až na palubu lietadla.

CabineZero Classic má jednu veľkú hlavnú komoru, kam sa toho zmestí naozaj veľa. Vnútri hlavnej komory je tiež priehradka na notebook (môžete ju ale využiť aj napríklad na cestovné dokumenty), sieťová malá priehradka a malé vrecko na zips. Na prednej strane batohu potom môžete využiť veľké vonkajšie vrecká, ktoré je perfektné na všetky veci, ktoré potrebujete na letisku po ruke.

Za zmienku potom určite stojí Global Luggage Tracker systém, ktorý vám príde vhod v situácii, keď sa vám vaša batožina na letisku stratí.

Tip: Přečtěte si celou recenzi batohu CabinZero Classic.

#2 špička medzi cestovnými batohmi

Peak Design Travel Backpack

Travel Backpack značky Peak Design vás prekvapí svojou bezkonkurenčnou všestrannosťou! Batoh je nadupaný funkciami, ktoré využijete ako v prírode, tak v civilizácii. Čokoľvek so sebou veziete, bude mať v batohu svoje miesto, je odolný a zároveň veľmi estetický – hanbu s ním v meste rozhodne neurobíte.

Batoh pohodlne pojme veci o objeme 45 l, pokiaľ však tento priestor nevyužijete, batoh je možné zmenšiť až na 30-litrový mestský batôžtek, ktorý môžete nosiť napríklad na dovolenke v cieľovej destinácii. Batoh je impregnovaný a odolný voči vode, poskytne vám všetky vrecká a priehradky, ktoré len na cestách môžete potrebovať a dokonca sa postará o kompresiu jeho obsahu. S batohom Travel Backpack budete pripravení na akúkoľvek cestu.

#3 praktický hybrid cestovného batohu a tašky na notebook

Príručná batožina Thule Subterra

Je to taška? Je to batoh? Je to kufor? Je to akákoľvek batožina, ktorú práve teraz potrebujete! Podstatné je, že do lietadla s vami prejde jedna báseň! V skutočnosti sa jedná o hybrida palubnej batožiny, ktorá má k dispozícii odnímateľnú tašku na notebook. Môžete ho nosiť cez rameno aj na chrbte. Taška na notebook je polstrovaná a pojme až 15,6 palcov. Batožina má navyše aj popruh, ktorý jednoducho nasuniete na madlo kufra.

Batožina je vhodná predovšetkým pre častých cestovateľov s notebookom. Reč môže byť o digitálnych nomádach alebo pracovníkoch, jazdiacich na časté služobné cesty. Do tašky sa zmestí ako notebook tak aj vaše oblečenie na niekoľko dní.

Zistiť aktuálnu cenu

#4 favorit redakcie

Príručná batožina CabinZero Military

Do nášho redakčného výberu sa dostali hneď dva batohy značky CabinZero. Niet divu! Model Military je o niečo drahší, avšak odolnejší a ergonomickejší. Je to v podstate taký našliapanejší braček CabinZero Classic vo vojenskom kabátiku. Rovnako ako Classic disponuje veľkou hlavnou komorou a rovnako riešenými vnútornými a vonkajšími vreckami. Navyše však môžete využiť prúžky vinúce sa okolo batohu ako pútka na karabínu alebo tašku.

Stratenú batožinu máte tiež možnosť nájsť pomocou Global Luggage Tracker systému.

Do obchodu

#5 business casual do lietadla

Titan Power Prime

Štýlový biznis batoh, ktorý s vami vďaka minimálnym rozmerom prejde až do lietadla. Polstrovaná priehradka na notebook (15,6“) zaistí bezpečnú prepravu pre váš pracovný nástroj. Expander vám zase umožní podľa situácie navýšiť či redukovať objem batohu. Výklopné predné vrecko s organizérom zaistí, že budete mať ihneď prístup ku všetkým dôležitým dokumentom. Nájdete v nej aj karabínu na kľúče!

Do obchodu

#6 voľba backpackerov

Osprey Farpoint 40

Adam z nášho BagBag tímu vyhlásil, že sa jedná o absolútne nerozbitný batoh. Je to totiž prvý plecniak, ktorý sa mu pri jeho cestách nerozpadol, a to ho používa už štvrtý rok. Batoh je neskutočne odolný a vydrží vám niekoľko rokov aj napriek maximálnemu preťažovaniu. Je dostupný dokonca vo viacerých veľkostiach a to ako objemových, tak veľkostiach chrbta. Pokiaľ ste teda menšie postavy, zvolíte si veľkosť S/M atď.

Osprey Farpoint to je maximálna kvalita a pohodlie. Jedná sa o príručnú batožinu, ktorá kombinuje prednosti cestovnej tašky a krosny. Ideálne pokiaľ potrebujete svoj palubný batoh používať aj ďalej na cestách ako turistický alebo mestský batoh.

Zistiť aktuálnu cenu

#7 malý batoh do lietadla

Herschel Travel Daypack

Hľadáte skôr menší batoh, ktorý bude slúžiť ako doplnok k vašej odbavenej batožine a zbalíte si do nej predovšetkým cenné predmety a nutnosti do lietadla? Potom odporúčame zvážiť 20-litrovú verziu cestovného batohu od značky Herschel. Jedná sa o podarený minimalistický kúsok, ktorý zastane bežný mestský batoh a zvládne a náročné cestovateľské podmienky. Notebookové vrecko vybavené fleecovou vrstvou pojme notebook do veľkosti 15 palcov.

Zistiť aktuálnu cenu

Prečo vlastniť príručnú batožinu?

Uvedieme hneď niekoľko dôvodov. Ak lietate často nízkonákladovými aerolinkami, veľmi dobre viete, že za odbavenú batožinu musíte priplatiť – a to veľa! Mať preto tak akurát veľký batoh, aby sa tam zmestila celá vaša výbava, ale pritom ste neplatili ani o korunu navyše príde viac ako vhod. Máte strach, že vám aeroliky stratia kufre? S vlastnou príručnou batožinou tieto obavy môžu ísť bokom. Ak ste tzv. digitálnym nomádom, čo lieta krížom krážom po svete, nemôžete sa spoliehať, že odbavená batožina bude vždy v cene letenky. K tomu všetkému však ťaháte celý svoj život stále so sebou! Preto je potrebné rozmery, konštrukciu a váhu batožiny poriadne zvážiť!

Ako definujeme príručnú batožinu?

Podľa IATA (International Air Transport Association) sú maximálne rozmery príručnej batožiny 56 x 45 x 25 cm. Všetkých 7 nami vybraných batožín tieto limity spĺňa. Pravdou je, že každá aerolinka má limity nastavené inak.

Overte si však vopred u danej aerolinky, akú batožinu máte v cene letenky a akú si musíte dokúpiť (batožina sa delí spravidla na 3 typy a to osobná batožina, príručná batožina a batožina na odbavenie). U niektorých nízkonákladových aeroliniek je v súčasnej dobe novinkou, že v cene letenky príručnú batožinu nemáte. Na palubu si tak môžete vziať iba osobnú batožinu – čo je napr. vaša kabelka alebo taška na notebook. Pokiaľ si za batožinu navyše priplatíte vopred, cena nie je nijako závratná. Pokiaľ si túto informáciu vopred nezistíte, môžete platiť veľké čiastky u gatu. U väčšiny leteckých spoločností je však stále pravidlom jedna príručná batožina v cene.

Aké príručné batožiny majú výhody?

 • nečakáte dlhé rady na odbavenie
 • nečakáte na batožinu po prílete
 • nehrozí, že vám aerolinka batožina stratí
 • máte všetky svoje veci vždy pri sebe
 • neplatíte navyše, pokiaľ nemáte batožinu v cene letenky
 • môžete cestovať s väčším množstvom vecí aj s nízkonákladovými letenkami
 • z letiska (ani na letisko) sa neťaháte s ťažkými kuframi

Typy príručnej batožiny

Aké máme možnosti, pokiaľ ide o príručnú batožinu?

 • bežný batoh
 • turistický batoh
 • kufor na kolieskach

Ako vyberať príručnú batožinu?

Prvne si musíte odpovedať na zásadnú otázku. Aký som cestovateľ? Cestujem často alebo raz dvakrát do roka? Cestujem na dovolenke do hotelov s all inclusive alebo som backpacker, čo cestuje lowcost a vymetá tie najalternatívnejší hostely? Som digitálny nomád – tzn. pracujem online a pri tom cestujem? V tom prípade so sebou potrebujem neustále ťahať notebook, prípadne aj iné drahé vybavenie! Poďme na to postupne.

Cestujem na dovolenke

prirucna batozina na dovolenku


Nelietate frekventovane, napriek tomu si nechcete kvôli každej dovolenke požičiavať príručnú batožinu od kamarátky či známeho. Pokiaľ letíte, jedná sa väčšinou o dovolenku, maximálne raz za 2 roky o pracovnú cestu. Beriete si so sebou plno vecí – pretože takáto dovolenka pri mori na 14 dní? A čo potom, ak je to s deťmi? To sa do jedného batôžka nezmestí. Alebo áno?

Je nám jasné, že vás všetkých nemôžeme hodiť do rovnakej kategórie. Nájdu sa medzi vami dovolenkári takí, ktorí si na iba príručnú batožinu trúfnu a tí, ktorí do jednej menšej batožiny svoje veci skrátka nenapchajú.

Trúfnem si na príručnú batožinu

Je to neskutočne pohodlné! Nemusím stáť rady na odbavenie, nemusím sa obávať, že sa moja batožina stratí v letiskovom vzduchoprázdne, všetky svoje veci mám pohodlne pri sebe! Kam ale narviem oblečenie na 14 dní dovolenky? Potrebujete vo svojej príručnej batožine plno priestoru! Preto odporúčame vyhnúť sa kufrom na kolieskach. Kolieska, konštrukcia a vysúvacie madlo zaberajú veľa miesta a preto vždy rovnako veľká príručná batožina bez nich, pojmú viac obsahu. Na druhú stranu zase nechcete vyhadzovať majland za batoh, ktorý použijete raz do roka. Pozerajte sa po priestranných batohoch ako je napr. CabinZero Classic. Ak ste názoru, že potrebujete prepraviť naozaj veľa vecí, odporúčame jeho najväčšiu 44L verziu .

Do jednej batožiny veci nenapchám

Kupujete letenku jedine pokiaľ je batožina na odbavenie v cene. V prípade že nie, batožinu na odbavenie rovnako dokupujete? Aj v takom prípade prídu príručná batožina vhod! Ak stratia aerolinky vaše veľké kufre, vždy budete vďační za to, že ste si predsa len tie najcennejšie veci vzali so sebou do príručnej batožiny. Navyše máte možnosť mať väčšie množstvo veci stále pri sebe. Ak cestujete s deťmi, viete veľmi dobre, koľko rôznych vecí môžu deti v lietadle akútne potrebovať. Nakoniec budete radi, keď jedným autíčkom a čokoládou, ktoré zbalíte so sebou do palubnej batožiny, zachránite celé lietadlo pred hysterickou scénou vášho malého pokladu.

V prípade, že už jednu batožinu odbavujete, nepotrebujete svoju batožinu extra priestrannú. Bohato stačí menšia verzia niektorého z vašich turistických batohov, ako je napríklad Osprey Farpoint alebo váš bežný mestský batoh. Do úvahy prichádza aj kufor na kolieskach – našim tipom je spomínaný Travelite Cabin 2wS. Sú takí, ktorí za sebou radšej bez námahy ťahajú malý kufrík, iným zase príde pohodlnejší a praktickejší šikovný palubný batoh.

Cestujem a pracujem

digitalni nomad prirucna batozina

Či už často lietate na pracovné cesty do zahraničia alebo ste digitálnym nomádom a pracujete si online pritom, čo sa frekventovane presúvate z miesta na miesto, jedna vec je pre vás najdôležitejšia – keď vyberáte príručnú batožinu, vždy prvýkrát myslíte na to, či bezpečne prepravíte svoj notebook. Zmestí sa váš laptop bez problému? Ako ho čo najpohodlnejšie vytiahnuť a zase schovať pri letiskovej kontrole? Vypolstrované, jednoducho prístupné vrecko na notebook je základ! Praktickým pre vás bude Travelite CrossLITE Combi Bag alebo Titan Power Pack Backpack. Prípadne postačí veľký celistvý vnútorný priestor, odolný materiál a vaše vlastné ochranné púzdro na notebook. Skvelý, odolný a štýlovo vyzerajúci príručný batoh s jednou veľkou komorou na všetky veci je CabinZero Military.

Som backpacker

prirucna batozina

Cestujete radi lowcost a keď niekam letíte, rozhodne nestrávite celý čas na jednom mieste. Radi sa presúvate a zažívate dobrodružstvo. Malá, odolná krosňa spĺňajúca parametre príručnej batožiny je pre vás ideálna. Môžete ju potom totiž použiť ako do lietadla, tak aj na vaše dobrodružné výpravy. Odporúčame prezrieť modely značky Osprey, ako spomínaný Osprey Farpoint alebo pre dámy – 20L verziu Osprey Tempest.

Príručná batožina, ktorá by chcel každý z nás

https://www.facebook.com/LADbible/videos/3228934757153692/

Vychytávky, ktoré prídu vhod

Pred finálnym rozhodnutím, do ktorého kabínovej batožiny zainvestovať, vám odporúčame prejsť parametre a technické vychytávky, ktoré sa na letisku a celkovo na cestách, môžu príručnej batožine hodiť. Vybrali sme pre vás 5 najzaujímavejších!

 1. Uzamykateľný zips
 2. Viac možností pre nosenie
 3. Ľahko dostupné vrecko na drobnosti (pas!)
 4. Menovka
 5. Rýchla prístupnosť

Svoju ideálnu príručnú batožinu si aj tak nakoniec musíte vybrať sám/sama. Dúfame však, že vám naše rady a recenzie prídu pri výbere vhod. Nešetrite na cene príliš na úkor kvality, pretože kvalitná batožina, vám vydrží mnoho rokov.

Často kladené otázky ohľadom príručnej batožiny

Čo do príručnej batožiny?

Do príručnej batožiny si zbaľte predovšetkým nutnosti, ktoré budete potrebovať v lietadle (lieky, hygienické potreby, dojčenskú výživu…) a cennosti, ktoré nechcete ukladať do kufra na odbavenie (peňaženku, mobil, notebook, drahšiu elektroniku…). Majte však v pamäti pravidlá o tom, čo do príručnej batožiny smie a čo nie. Aké to sú a viac podrbobností sa dozviete v našom článku Ako sa zbaliť do príručnej batožiny.

Aká veľká batožina do lietadla?

Štandardizovný rozmer príručnej batožiny je 56 x 45 x 25 cm. Každá aerolinka má však maximálne rozmery pre príručnú batožinu mierne odlišné, preto si pred odletom overte, aký je limit pre veľkosť a váhu palubnej batožiny pri vašej aerolinke.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *