Najlepsie dovolenky pri mori

Najlepšie dovolenky pri mori

TOP 10: Porovnali sme najlepšie destinácie pre vašu dovolenku

Aká je bezpečne najlepšia destinácia pre dovolenku pri mori? To bohužiaľ nejde určiť celkom jednoznačne – každý z nás má iné preferencie. A preto sme takých najlepších dovolenkových destinácií vybrali rovno 10! Veríme, že si tu každý vyberie tú svoju ideálnu. Zohľadnili sme dôležité kritériá pre výber dovolenky (naše hodnotiace kritériá nájdete nižšie) a podľa nich zostavili náš rebríček TOP 10. Aké sú podľa nás najlepšie dovolenky pri mori v tomto roku?

TOP 10: NÁŠ REBRÍČEK NAJLEPŠÍCH DESTINÁCIÍ PRE DOVOLENKU PRI MORI

Po vyhodnotení zadaných kritétií nám vyšiel aktuálny rebríček TOP 10 destinácií. Je možné, že pre vás niektoré z kritérií nie je dôležité a v takom prípade odporúčame prečítať poslednú časť nášho článku – Ako vybrať najlepšiu dovolenku pri mori, kde sa venujeme každému kritériu výberu zvlášť. Ak však hľadáte najlepšiu dovolenku pri mori za najlepší pomer peňazí, času a kvality, potom je vám náš výber šitý na mieru.

Víťaz rebríčka

1. Taliansko

Najlepšia a najvýhodnejšia je podľa nás dovolenka pri mori v Taliansku. Dostanete sa tam rýchlo, za rozumnú cenu. Pokiaľ sa bojíte lietať, vždy je možnosť ísť autom alebo autobusom. Draho nie je ani priamo v destinácii a pláže, ktoré v Taliansku nájdete sú krásne, piesočnaté a s pozvoľným vstupom. Navyše ak vás omrzí more, môžete sa vydať na výlet do hôr alebo do centra najbližšieho historického mestečka.

Dĺžka letu: 2 hodiny (+ možnosť cestovať autom)

Spiatočná letenka: v priemere 80 €

Cena cappuccina: v priemere 1,50 €

Teplota v lete: 27°C

Teplota v zime: 9°C

Najobľúbenejšie destinácie pri mori:

Ponuka zájazdov

Výhodný pomer ceny a nádherných pláží

2. Grécko

Grécko vás svojimi rozmanitými ostrovčekmi skrátka dostane. Vybrať si tu môžete od veľmi obľúbených a turistických destinácií až po tie menej známe. Na to, že je Grécko letecky pomerne blízko, ponúka jedny z najnádhernejších pláží sveta. Pláž Navagio na gréckom ostrove Zakynthos sa dokonca radí na rebríčky tých úplne najkrajších pláží na svete.

Dĺžka letu: 2 hodiny

Spiatočná letenka: v priemere 200 €

Cena cappuccina: v priemere 2,00 €

Teplota v lete: 30°C

Teplota v zime: 12°C

Najobľúbenejšie destinácie pri mori:

Ponuka zájazdov

Priezračné more a teplovzdušné balóny

3. Turecko

Medzi najlepšie dovolenky pri mori radíme aj dovolenku v Turecku. Pobyt na tureckom pobreží si užijú milovníci pláží s priezračnou vodou, ako aj výletov do prírody a historických pamiatok. Obľúbenou turistickou destináciou turecka je aj Cappadocia, ktorá je známa pre svoje nádherné panorámy s teplovzdušnými balónmi. Táto oblasť síce neklame pri mori, ale určite stojí za výlet.

Dĺžka letu: 6 hodín

Spiatočná letenka: v priemere 380 €

Cena cappuccina: v priemere 1,25 €

Teplota v lete: 30°C

Teplota v zime: 6°C

Najobľúbenejšie destinácie pri mori:

Ponuka zájazdov

Veľkomesto i pláže v jednom

4. Dubaj

Čím ďalej obľúbenejšou destináciou pre dovolenku pri mori sa poslednou dobou stáva Dubaj. Tá je pre svoje horúce podnebie ideálna aj pre dovolenku v zime – ba dokonca, ak neznášate dobre vysoké teploty, je pre vás januárová dovolenka v Dubaji ideálna (priezvych 23 ° C). Vďaka tomu, že je Dubajské letisko dôležitou leteckou dopravnou križovatkou, priamy let zoženiete ľahšie a relatívne lacno.

Dĺžka letu: 6 hodín

Spiatočná letenka: v priemere 300 €

Cena cappuccina: v priemere 2,50 €

Teplota v lete: 40°C

Teplota v zime: 23°C

Ponuka zájazdov

Vzdialená exotická destinácia

5. Dominikánská republika

Medzi destináciami z nášho rebríčka TOP 10 najdlhšie (a tiež najdráže) poletíte do Dominikánskej republiky. Miestne pláže však stoja za to a potešia predovšetkým v zimnom období, kedy môžete zo Slovenska utiecť pred najväčšími mrazmi. Teplota sa na ostrove pohybuje konštantne naprieč rokom okolo 30 °C.

Dĺžka letu: 10 hodín

Spiatočná letenka: v priemere 750 €

Cena cappuccina: v priemere 2,00 €

Teplota v lete: 30°C

Teplota v zime: 27°C

Ponuka zájazdov

Dostupná dovolenka pre každú rodinu

6. Chorvátsko

Keby bola jediným kritériom hodnotenia dostupnosť (a tiež cena), Chorvátsko by bolo jednoznačne najlepšia dovolenka pri mori v rebríčku. Ide totiž o najbližšie morské pobrežie, ktoré stojí za návštevu v lete a dá sa jednoducho dopraviť autom alebo autobusom aj zo Slovenska. Väčšina pláží je síce kamenistá (alebo dokonca z betónu), vo vnútri Chrovatska však nájdete aj iné krásy, historické mestečká a prírodné úkazy (napr. Plitvické jazerá). Navyše, čím viac na juh pôjdete, tým krajšie pláže na vás čakajú.

Dĺžka letu: 2 hodina (+ možnosť cestovať autom)

Spiatočná letenka: v priemere 200 €

Cena cappuccina: v priemere 1,50 €

Teplota v lete: 27°C

Teplota v zime: 7°C

Najobľúbenejšie destinácie pri mori:

Ponuka zájazdov

Dovolenka v rezorte za priaznivú cenu

7. Egypt

Aj napriek tomu, že je Egypt mimoeurópskou destináciou, cenovo sa oplatí. Obzvlášť ubytovanie v rezortoch by ste za danú cenu v iných destináciách len ťažko hľadali. Letná teplá sezóna je navyše o niečo dlhšia a vy si tak peknú dovolenku môžete vychutnať aj začiatkom októbra. Berte však na vedomie, že dovolenka v Egypte bude v skutočnosti dovolenka v egyptskom rezorte. Veľa výletov po okolí a proninkutí do miestnej kultúry nečakajte.

Dĺžka letu: 4 hodiny

Spiatočná letenka: v priemere 420 €

Cena cappuccina: v priemere 1,00 €

Teplota v lete: 34°C

Teplota v zime: 19°C

Najobľúbenejšie destinácie pri mori:

  • Hurghada
  • Marsa Alam

Ponuka zájazdov

Najlepšie počasie na svete

8. Kanárske ostrovy

Kanárske ostrovy patria medzi jednu z tých destinácií, kde je stále krásne. Keď priletíte v zime, čaká vás krásne, mierne veterné, jarné počasie. V lete a na jeseň zase čakajte klasické letné teploty, a tropické horúčavy – obzvlášť v septembri. Ďalšou výhodou je, že si zaletíte mimo pevninskú Európu, ale zároveň čerpáte všetky výhody EÚ – nepotrebujte víza, pas, ale zato vám platí tarif vášho operátora.

Dĺžka letu: 5 hodín

Spiatočná letenka: v priemere 300 €

Cena cappuccina: v priemere 2,50 €

Teplota v lete: 27°C

Teplota v zime: 21°C

Najobľúbenejšie destinácie pri mori:

Ponuka zájazdov

Dovolenka v afrike

9. Zanzibar

Zanzibar je skvelou destináciou, ak hľadáte najlepšiu dovolenku pri mori v zimnom období. Počas zimných mesiacov je tam totiž úplne najlepšie. Scenéria tohto tanzánskeho ostrova je ako vystrihnutá z katalógu na dokonalú dovolenku. Ide navyše o vskutku exotickú destináciu – nie každý lieta na dovolenku do Tanzánie. Čakajte, že po návrate bude celé vaše okolie zaujímať, ako ste sa na dovolenke mali.

Dĺžka letu: 9 hodín

Spiatočná letenka: v priemere 850 €

Cena cappuccina: v priemere 2,00 €

Teplota v lete: 26°C

Teplota v zime: 29°C

Ponuka zájazdov

Orientálna dovolenka pri mori

10. Tunisko

Aj Tunisko sa dostalo do našej TOP 10! Pre turistov je veľmi atraktívny predovšetkým vďaka relatívne nízkym cenám (v našom rebríčku však nájdete aj lacnejšie dovolenky). Tunisko nadchne aj nádhernými plážami, piesočnatými dunami a orientálnou atmosférou.

Dĺžka letu: 6 hodín

Spiatočná letenka: v priemere 250 €

Cena cappuccina: v priemere 1,50 €

Teplota v lete: 32°C

Teplota v zime: 15°C

Najobľúbenejšie destinácie pri mori:

Ponuka zájazdov

KRITÉRIÁ PRE VÝBER DOVOLENKY

  • Vzdialenosť – hodnotili sme čas, za ktorý sa do destinácie dostaneme. Čím bližšie je destinácia – kratší čas letu, tým vyššie má skóre v našom hodnotení. Bonusom je aj to, či sa dá dopraviť po súši (auto/autobus).
  • Cena – cena dovolenky dohromady, cena dopravy, ubytovanie + ceny potravín a služieb v destinácii. Čím lacnejšie náklady za dovolenku v danej krajine, tým vyššie skóre v našom rebríčku.
  • Pláže – ako pekné a nepreľudnené sú v destinácii pláže? Majú pozvoľný prístup do vody? Čím krajšie a čím menej turistické pláže, tým lepšie.
  • Počasie – ako často prší? Fúka vietor? Je destinácia vhodná aj na zimnú dovolenku? Čím viac priaznivejšie podmienky, tým lepšie sme destináciu hodnotili.
  • Okolie – je možné podnikať aj výlety po okolí, spoznávať miestnu kultúru alebo sa jedná o veľký hotelový komplex postavený pre turistov? Bonusovými bodmi hodnotíme destinácie, ktoré nefungujú iba ako uzavreté rezorty.

AKO VYBRAŤ DOVOLENKU PRI MORI?

Každý z nás má však iné priority pri výbere tej najlepšej dovolenky. Niekomu záleží, aby sa dostal do tej najviac exotickej destinácie a spoznal tamojšiu kultúru, iní pozerajú predovšetkým na cenu a treba na vhodnosť pre rodiny s deťmi. Preto si všetky kritériá výberu teraz prejdeme postupne.

VZDIALENOSŤ

Málokto z nás má rád dlhé lety alebo cestovanie všeobecne. Pár hodín v lietadle môže byť aj príjemným dobrodružstvom a príjemne stráveným časom nad knihou alebo hrou na tablete. Nikto sa ale pravdepodobne neteší na dvadsiatich hodinový let s dvoma prestupmi. Napriek tomu sú tu destinácie, pre ktoré sa oplatí veľa hodín v lietadle presedieť.

Ak hľadáte destináciu pre týždennú dovolenku alebo dokonca na predĺžený víkend, určite preferujete destinácie dostupné v rámci niekoľkých hodín. Nemá cenu lietať dvadsať hodín tam, pretrpieť ísť lag, vykúpať sa v mori a letieť dvadsať hodín späť s ďalšou várkou pásmovej choroby. Stále však máte na výber slušný riadok európskych destinácií, ktoré sú všetky dostupné lietadlom v rámci pár hodín. Skvelé je Chorvátsko, Taliansko Slovinsko, Grécko, Španielsko, Portugalsko, juh Francúzska alebo v letných mesiacoch dokonca Poľsko. Určite odporúčame aj náš článok s tipmi na najlepšie miesta pre dovolenku v Európe.

Ak máte na dovolenku vyhradených viac času – aspoň dva týždne alebo ideálne mesiac, otvára sa vám veľké množstvo možností mimo Európy. Na viactýždennú dovolenku sa už oplatí vydržať onen dlhý let, pretože potom máte veľa času sa z neho spamätať a zároveň sa počas pobytu aj zrelaxovať. Môžete si tak pohodlne zaletieť do Karibiku (Dominikánska republika, Mexiko, Bahamy…), juhovýchodnej Ázie (Bali, Thajsko…) alebo Afriky (Zanzibar, Egypt, Tunisko…) a vychutnať panorámy, ktoré v Európe nie sú k nájdeniu.

Na vzdialenosti destinácie závisí aj variabilita dopravy. Do Chorvátska, Talianska alebo Poľska môžete pohodlne cestovať autom, autobusom alebo dokonca vlakom. Sú to teda ideálne destinácie pre cestovateľov, ktorí sa boja (alebo zo zdravotných dôvodov nemôžu) lietať.

CENA

Cena je určite rozhodujúcim parametrom pre väčšinu cestujúcich. Nech už je váš rozpočet nastavený na akúkoľvek čiastku, každý ocení maximum komfortu za čo najmenej financií. Pre finálne rozhodnutie je dôležité porovnávať ako cenu letenky, ubytovanie, tak ceny potravín a služieb v destinácii.

Nájdete destinácie (napr. Bali, Thajsko, Vietnam), kde je rozpočet na život aj cena ubytovania nižšia ako v Česku. Na dlhšej dovolenke tým pádom môžete veľmi ustriť. Letenka do takto vzdialenej destinácie je však oveľa drahšia, než do európskych krajín.

Naopak, ani v susednej krajine nemusíte vo výsledku ustriť. Letenku síce zoženiete takmer za babku, v destinácii však môže byť pomerne draho (napr. Francúzsko, Španielsko).

Ak je pre vás cena hlavným kritériom, hľadajte destinácie, kde vyjde výhodne cena ako za letenku, tak ubytovanie a život všeobecne. My v našom porovnaní porovnávame priemernú cenu spiatočnej letenky a priemernú cenu cappuccina v destinácii ale udáva aspoň základ predstavu pre porovnanie). Za cenovo výhodné destinácie pri mori považujeme napr. Chorvátsko, Taliansko, Bulharsko, Turecko, Egypt alebo Albánsko.

PLÁŽE

Pokiaľ plánujete dovolenku pri mori, stav pláží pre vás tiež bude rozhodujúcim kritériom. Asi nikto nie je rád, pokiaľ je pláž špinavá alebo príliš preľudnená. A k tomu je možné pridať ďalšie, skôr subjektívne požiadavky. Niekto referuje piesočnatú pláž, niekto kamienkovú. Niekto vyžaduje pozvoľný vstup do mora, niekto hlboké vody na skoky z útesu. Pre deti alebo pohodové plávanie je lepšie pokojné more bez vĺn, na surfovanie alebo vyčíňanie vo vlnách zase divoká voda. Niekto môže vyhľadávať nudapláže, niekto turistické pláže s atrakciami a animačným programom. Požiadaviek na pláž môžete mať skutočne požehnane.

V každej tursitické destinácii existujú spravidla jedna dve pláže, ktoré sú známe, pekné, ale v sezóne sa tu davom ľudí nevyhnete. Pokiaľ vás preplnené pláže nelákajú, odporúčame hľadať pláže vzdialenejšie, mimo hlavnej turistiky oblasti. Často môžete nájsť hotové skvosty. Najlepšie ich nájdete, ak sa spýtate miestnych.

POČASIE

Počasie je v každej destinácii iné a niekedy vás môže aj zaskočiť, ak si neurobíte prieskum vopred. V rámci Európy je počasie spravidla jasné – v lete teplo, v zime zima. Existujú však výnimky. Napríklad Kanárske ostrovy sú svojou teplotou perfektné po celý rok, len cez zimu počítajte s veternejšími podmienkami (rozlietané letné šaty nie sú ideálnym outfitom, ak nechcete nasledovať štýl Marylin Monroe).

Tropické destinácie nemajú klasické ročné obdobia ako ich poznáme. Rok sa delí na obdobie dažďov a obdobie sucha. Hlavnej sezóne obdobie dažďu sa odporúčame vyhnúť, ale nie v každej destinácii sú dažde tak výdatné a časté. Napr. na Bali si užijete peknú dovolenku aj v období dažďa. Hoci môže pršať často, spravidla sa tak deje len večer a nie každý deň. A pretože obdobie dažďa je na Bali počas našej zimy, vždy sa tak dostanete do slnečnejších podmienok, ako sú u nás v Česku.

V každom prípade odporúčame si počasie a podnebné podmienky zistiť pred odletom a prispôsobiť tomu oblečeniu, ktoré si so sebou zbalíte.

OKOLIE

Niekto letí na vojaci dovolenku pri mori, niekto potrebuje aj skúmať okolie, vychutnávať miestnu kultúru a jazdiť na výlety po zemi. Pokiaľ patríte skôr do druhej skupiny, vyhnite sa typickým rezortovým destináciám ako je Egypt alebo Tunisko. V konkrétnych krajinách sa vyhýbajte hotelovým mestečkám, kde nič iné ako hotely a predražené reštaurácie neobjavíte (napr. ak plánujete Kanárske ostrovy, namiesto turistického Maspalomas na juhu sa radšej ubytujte pri pláži v hlanom meste Las Palmas na severe).

ÚČASTNÍCI

To akú dovolenku si zvolíte, jasne ovplyvňuje aj skupina ľudí, s ktorou cestujete. Pre rodinnú dovolenku s deťmi určite zvolíte inú destináciu a ubytovanie, než pre romantickú dovolenku vo dvojici.

S deťmi budete voliť viac zariadené ubytovanie alebo hotely all inclusive, aby ste nemali extra starosti so zháňaním jedla alebo iným zariaďovaním. V rôznych hoteloch ponúka animačné programy, bazény a ihriská, tak aby sa deti zabavili aj samy. V hotelových reštauráciách môže byť aj detský kútik a pláž. Zároveň je vhodné aby pláž bola bezpečná, bez veľkých vĺn, útesov, ideálne s jemným pieskom alebo malými kamienkami. S malými deťmi je navyše pohodlnejšie lietať skôr na kratšie vzdialenosti, takže je potrebné podriadiť výber aj tomu (niektor = deti samozrejme zvládnu aj dlhšie lety, to je samozrejme na vašom úsudku. Ak cestujete s deťmi odporúčame prečítať aj článok Dovolenka s deťmi pri mori.

Pre pobyty vo dvojici naopak existujú aj špeciálne hotely, kam deti nesmú. Nie je to diskriminácia rodičov – naopak! Predovšetkým rodičia, pokiaľ dosť príležitosť letieť na dovolenku sami, ocenia pobyt bez detského kriku s maximálnym komfortom a vybavením pre dospelých. V takýchto hoteloch nájdete spravidla wellness, luxusnú reštauráciu s prekrásnym vybavením a najlepší výber alkoholu. Žiadna detská hudba pri kúpalisku, žiadny bezpečnostný nýbytok s oblými rohmi a hlavne žiadny rev.

S partiou priateľov na dovolenke zase oceníte ubytovanie, kde sa všetci pohodlne ubytujete a zároveň sa vám dostane sociálneho vyžitia. Bary, kaviarne a reštaurácie v okolí sú dôležitou súčasťou. Ponúka sa prenájom súrkomého aparmánového domu v prímorskom mestečku alebo napríklad aj ubytovanie v domčekoch v autokempe, kde je často veľa zábavy a služieb na jednom mieste.

Obľúbené sú tzv. multigenerčné dovolenky, kedy cestujete nielen so svojimi deťmi, ale napríklad aj rodičmi či dokonca starými rodičmi. Pre niekoho môže byť táto zostava na dovolenke nočnou morou, ale pre väčšinu rodičov s malými deťmi je to perfektný spôsob, ako si užiť dovolenku na chvíľu aj bez detí. Starí rodičia si užijú čas s vnúčatami a vy stihnete aspoň jednu romantickú večeru osamote.

A ak sa považujete skôr za dobrodruha, než za turistu a cestujete sami alebo s podobne ladenými parťákmi, odporúčame buď poznávacie zájazdy, kedy mimo pláž objavíte mnoho ďalších zaujímavých miest v krajine alebo rovno cestovanie na vlastnú päsť bez cestovnej kancelárie, kde si sami naplánujete ubytovanie , dopravu i miesta, ktoré navštívite.

Dúfame, že vám naše porovnanie dovoleniek pri mori pomohlo s výberom. Prajeme šťastnú cestu a slnečný pobyt pri mori.