Čo je krosná, pravdepodobne väčšina z vás vie. Je to turistický batoh, outdoorový, expedičný, skrátka taký, čo sa nebojíte vziať si so sebou na tú najnáročnejšiu túru. Taký, čo pojme horolezeckú výbavu aj spacák, ale napriek tomu uľahčí vášmu chrbtu. Môžete s ním stopovať a následne stanovať v horách. Sú to nenahraditeľná cestovná batožina – krosny!
Najlepšie krosne pre rok 2024
Dali sme dohromady zoznam tých najlepších krosien na trhu pre rok 2024. Porovnávali sme užívateľské recenzie s tými našimi. Brali sme do úvahy technické parametre aj to, ako boli dané batohy predávané v predchádzajúcich rokoch. Nakoniec sme porovnávali aj výhodnosť a pomer ceny a kvality. U batohov, ktoré sme už mali možnosť testovať podrobnejšie, sa môžete prekliknúť na stránku s celou našou recenziou.
1. Osprey Farpoint
Osprey Farpoint je ideálna malá krosná, alebo ak chcete veľký batoh využiteľný na víkendovú turistiku alebo pár dní v prírode. Je k dostaniu v rôznych veľkostiach – 40 l, 55 l a 70 l, ale my sa teraz sústredíme predovšetkým na najmenšiu veľkosť. Dôvod je jednoduchý – 40 litrová verzia je ideálna na cestovanie lietadlom, pretože ju nemusíte odkladať do batožinového priestoru, ale vziať si ju so sebou na palubu lietadla ako príručnú batožinu. Väčšie varianty majú rovnaké výhody, len už treba pri lete ponechať krosňu v batožinovom priestore. Všetky verzie majú možnosť odopnúť časť krosna a využiť ju ako menší batôžtek (o objeme 13 l). Vnútri hlavného priestoru nájdete praktické sieťované vrecko, do ktorého môžete ukladať obuv alebo špinavú bielizeň.
2. Zajo Eiger Backpack
Či už hľadáte krosnu na bežnú turistiku po horách, alebo patríte medzi profesionálov hľadajúcich prvotriednu kvalitu, krosná Zajo Eiger Backpack s objemom 45 + 3 litre splnia vaše očakávania. Je vyrobená z mimoriadne odolných materiálov Cortuna a Hypalon a spony sú kovové, takže neprasknú ani pri veľkej záťaži. Krosny Zajo sú priebežne vylepšované a testované himalájskymi horolezcami, takže sa na ne môžete 100% spoľahnúť. Táto krosňa má jednu komoru, nastaviteľný rolovací systém zapínania a nechýba jej rad spôn a pútok na pripnutie ďalšej výbavy. Do hlavnej komory sa môžete dostať aj bočným vstupom. Na chrbte bude perfektne držať a nebude nikde tlačiť ani sa hrnúť, kam nemá. Je vystužená oceľovou konštrukciou do tvaru písmena U a chrbtovými doskami, ktoré sú polstrované.
3. Hannah Wanderer
Krosna alebo ak chcete veľký batoh Hannah Wanderer je ideálny na túru do hôr aj na dovolenku, kedy sa vám nechce ťahať s kufrom. Nemusíte sa s ním báť dlhších trás, pretože sa výborne nosí a na chrbte drží perfektne vďaka špeciálnemu posuvnému chrbtovému systému Vario. Dĺžku chrbta si jednoducho nastavíte na veľkosť svojej postavy, pomocou posuvného panelu s reguláciou na suchý zips. K telu si krosnu pripútate bedrovým pásom, na ktorom nechýbajú dve vrecká na drobnosti. Chrbát krosna je vystužený a ramenné popruhy polstrované, takže budú pohodlné aj pri dlhom nosení. Nechýba ani vrecko na hydrovak s vývodom na hadičku, hrudný popruh s pohotovostnou píšťalkou a kompresné popruhy po stranách krosne, ktorými jej obsah stiahnete a spevníte pre dokonalé rozloženie váhy a stabilitu.
4. Zulu Summit
Zulu Summit je skvelá voľba, pokiaľ hľadáte menšiu krosňu, popr. veľký turistický batoh. Má komfortný priedušný chrbtový systém a ergonomicky tvarované ramenné popruhy, takže sa vám dobre ponesie aj pri väčšej váhe a dlhších trasách. Nechýba ani bedrový pás, ktorým si krosnu pripnete k sebe, aby sa neprevažovala. Na nej nájdete praktické vrecká na mobil či drobnosti, ktoré chcete mať po ruke. Bočnými kompresnými popruhmi potom celý obsah krosna krásne stiahnete a spevníte. Výhodou tejto krosne je, že sa do nej dostanete aj predným vstupom, podobne ako do kufra. Keď niečo hľadáte na dne krosne, nie je nutné vyťahať celý obsah von. Nechýba tu ani množstvo ďalších praktických vreciek a pútok na turistické či horolezecké pomôcky.
5. Osprey Kestrel
Osprey Kestrel je najnovší model značky Osprey, z radu obľúbených batohov Kestrel. Je pohodlný a ľahký – jeho hmotnosť je 1780 g. Má nastaviteľný chrbtový systém, takže sa ľahko prispôsobí každej postave. Vďaka systému Airscape bude váš chrbát v pohodlí. Jedná sa o systém odvetrávania tvorený špeciálnou penou a vzduchovými kanálikmi. Táto krosňa má dve praktické komory, polstrované ramenné popruhy a kompresné popruhy po stranách. Nechýba ani bedrový pás s praktickými vreckami. Vďaka týmto vychytávkam bude nielen pohodlný na chrbte aj pri väčšej záťaži, ale bude dobre držať a neprevažovať sa. Súčasťou je aj integrovaná pláštenka av tme či zlej viditeľnosti oceníte aj reflexné prvky.
Výhody krosny
- pohodlná na chrbát
- spravidla má bedrové aj hrudné popruhy
- je odolná
- malé krosne môžu byť aj príručnou batožinou
- ponúka plno vychytávok (ako hydrovak, pláštenku či píšťalku – záleží model od modelu)
Podľa čoho vyberať krosne?
Ak vezmeme do úvahy, že s krosnou na chrbte budeme tráviť hodiny a hodiny – výber toho správneho kúsku je vskutku dôležitý. Nielen aby spĺňal všetky požiadavky a technické parametre, ale predovšetkým aby sadol na chrbát ako uliaty.
Ako otestujete, že vám krosná perfektne sedia? Prázdnu krosňu, po nastavení všetkých popruhov vám na mieru, by ste nemali vôbec cítiť.
Určite sa pripravte, že tie najlepšie krosne na trhu nie sú najlacnejšie ale jedná sa o investíciu, ktorá sa vám za roky používania jedného batohu rozhodne oplatí.
Objem
Základným parametrom pre výber krosne je práve jej objem. Ten sa spravidla pohybuje medzi 35 – 100 l. Pre jednodňové treky, výlety stopom po Európe alebo víkendové stanovanie bohato stačí 35 – 50 l. Ak sa vydávate na dlhšiu túru s prespávaním v stane alebo napríklad na dlhšiu pešiu púť, zvážte 50 – 70 l A nakoniec, ak plánujete dlhý trek v priebehu niekoľkých týždňov a potrebujete so sebou celú svoju výbavu, 70 – 100 litrové krosne sú to, čo hľadáte. Dôležité je tiež zvážiť počasie a okolité podmienky. Pokiaľ podstupujete výlet v zimných podmienkach, kapacitu svojho batohu navýšte o miesto pre viac vrstiev oblečenia a prípadný teplý spacák.
Váha
Príliš ťažký batoh so sebou na viacerých denných túrach rozhodne ťahať nechcete. Odľahčených batohov nájdete na trhu množstvo – opäť sa nemusíte obávať, že by batoh od overených výrobcov v danej cenovej kategórii, bol sám o sebe ťažký ešte pred tým, než do neho zabalíte veci. Dôležité však je, aby vaša krosná na váhe nešetrila tam, kde to nie je úplne žiaduce. Niektoré ultra odľahčené batohy, majú napríklad aj rapídne užšie popruhy, tie sa vám potom môžu nepríjemne zarezávať do kože.
Chrbtový systém krosná
Chrbtová ergonómia je alfa omega aj pre tie najkratšie treky. Kto by si naplno užil výstup do hôr, pokiaľ by ho neustále tlačil nejaký objekt do chrbta skrze nie príliš pevnú konštrukciu chrbtovej časti batohu? Vystuženie je dôležité aj pre udržanie tvaru batohu a teda aj ľahšiemu baleniu. A nestačí len aby konštrukcia bola dostatočne vystužená a mäkčená, aby zabránila náhodným predmetom z vášho batohu napádať váš chrbát. Chrbtová erogonómia u krosien ide oveľa ďalej. Môže vám od vášho nákladu značne uľahčiť! Poďme si prejsť jednotlivé komponenty chrbtového systému.
Bedrový popruh
Bedrový popruh by mal držať až ⅔ hmotnosti celého batohu. Na rozdiel od chrbta a ramien, naše boky udržia veľké váhy a nehrozí ich poškodenie. Preto by mal byť bedrový pás skutočne silný a pre maximum nášho pohodlia dostatočne polstrovaný. Najviac namáhanou časťou popruhu je potom samotná spona. Tá by preto mala byť adekvátne pevná.
Hrudný popruh
Hrudný pás spravidla pri krosni tiež vždy nájdete (avšak sú aj modely bez neho). Pomáha váhu rozložiť ešte viac. Hlavne však zamedzuje skĺzavaniu nosných popruhov.
Ramenné popruhy
Sú snáď tie najdôležitejšie! Samozrejme. Pretože bez nich sa nezaobíde ani žiadny bežný mestský batoh. Ramenné popruhy robia skrátka tašku batohom. Pri krosnách by sme však svoje nároky na ramenné – nosné popruhy, mali zvýšiť. Kvalitné a dostatočné polstrovanie je základ.
Balančné doťahy
Kvalitná krosná potom disponuje tzv. balančnými doťahmi. Krosnu si vďaka nim usadíte na svojom chrbte presne tak, ako potrebujete a doladíte pohodlie do posledného detailu.
Systém odvetrávania chrbta
Pokiaľ nechcete mať stále spotený chrbát, odvetrávanie chrbta je dôležitou súčasťou krosne. Technológia sa u rôznych výrobcov líši, dôležité však je dosiahnuť optimálne prúdenie vzduchu medzi vašim chrbtom a krosnou – ideálne kombinovať s rýchloschnúcim materiálom, aby dokázal rýchlo odvádzať pot.
Veľkosť chrbta batohu
Existujú krosne s nastaviteľnou dĺžkou chrbta a fixnou dĺžkou chrbta. Pokiaľ vyberieme batoh s fixnou veľkosťou, mali by sme poriadne zvážiť výber batohu už na predajni, prípadne zodpovedne zmerať veľkosť svojho trupu. A ako presne zmerať veľkosť trupu/torza (alebo skrátka chrbta), ktorá je pre výber veľkosti batohu smerodajná? Veľkosť sa domeriava medzi dvoma bodmi. Prvým z nich je stavec C7 – teda siedmy stavec krčnej chrbtice. Jednoducho nakloňte hlavu smerom dole dopredu a na krku si nahmatajte vzniknutý výstupok. To je bod, od ktorého budete odmeriavať smerom dole až k bodu číslo dva – hornému okraju bedrových kĺbov. Jednoducho si dajte prirodzene ruky v bok. Tam kam smerujú vaše palce, nájdete druhý odmeriavací bod. Nameraná hodnota je dĺžka vášho troza.
U nastaviteľných dĺžok sa úprava veľkosti vykonáva zmenou miesta uchytenia nosných popruhov. Často na nastaviteľnom systéme nájdete označenie ako pri veľkosti oblečenia (XS, S, M, L, XL) pre lepší odhad a prispôsobenie na vaše miery.
Orientačná tabuľka veľkostí zodpovedajúcej veľkosti torza:
- XS: Do 40 cm
- S: 40.5 – 44.5 cm
- M: 44 – 50 cm
- L: 50.5 cm a viac
Materiál
Odolnosť, cena, hmotnosť a celková životnosť krosne priamo závisí od kvality vybraného materiálu. Zvlášť je potrebné zvážiť materiál použitý na telo krosne, dno či inej časti batohu.
Telo krosná
Materiály používané v dnešnej dobe u väčšiny kvalitných krosien sú takmer nezničiteľné. Vďaka tomu sú záruky na tieto batohy niekedy na veľa a mnoho rokov. Na druhú stranu, ak preferujete nízku cenu pred kvalitou, nemôžete sa čudovať, že sa vám krosná po prvej sezóne natrhne. Naopak v prípade, že sú vaše nároky oveľa vyššie ako u bežných užívateľov – napr. vyžadujete vodeodolnosť z dôvodu využitia na lodi a pod. určite stojí si za nepremokavý materiál či dokonca vodotesný batoh priplatiť. Najväčším rozdielom medzi vodotesným a bežným batohom je, že švy sú zvárané a nie šité. Ďalej väčšinou nenájdete u vodotesných batohov príliš postranných vreciek. Bežný užívateľ turista sa však spravidla uspokojí s nepremokavou pláštenkou, ktorá je dnes dostupná u väčšiny krosien.
Dno krosná
Dno nesie tú najväčšiu záťaž. Kvalitné dno krosne je pevné a pogumované, aby odolalo vplyvom ako okolia, tak pôsobeniu váhy zvnútra. Obsah batohu potom musí chrániť predovšetkým pred vlhkom.
Vychytávky
Podľa účelu, na ktorý krosne kupujete sa vám potom môžu hodiť nasledujúce vychytávky a vylepšováky.
Veľmi bežné sú hydrovaky (vaky na vodu), nie každý ich ale reálne využíva. Pre váš pravidelný pitný režim sú však na nezaplatenie. Môžete pravidelne piť bez toho, aby ste ťažký batoh museli neustále dávať dole a zase znovu dávať na chrbát. Krosna obvykle obsahuje pútko na vak s vodou a otvor, ktorým vyvediete trubičku určenú na pitie. Vaky na vodu spravidla nie sú priamou súčasťou krosne, môžete však zakúpiť zvlášť. Najviac predávaný a veľmi dobre hodnotený vak na vodu je Hydraulics (2,5 l) od Osprey. Vrátane neho sa nebojíme odporučiť 3l Widepac od značky Source prípadne pokiaľ chcete predovšetkým ušetriť, 3l Streamer Thermo bag od Deuter je v predaji skoro za polovičnú cenu a užívateľská spokojnosť je obdobná ako u drahších kúskov.
Niektoré krosne majú k dispozícii píšťalku, ktorá je zabudovaná do hrudného popruhu a zachráni vás v mnohých zložitých situáciách. Zvuk píšťalky prenikne ďalej ako hlas a ušetrí vaše hlasivky.
Počiatočná impregnácia batohu je samozrejmosť – postupom času je však viac než vhodné impregnačnú vrstvu obnovovať. Obnovenie môžete docieliť sami doma za použitia impregnácie v spreji.
Špeciálne dámske (a detské) krosne
Ženy a muži majú inak stavané postavy – rozdiel nie je iba v dĺžke chrbta. Keďže unisexové batohy sú šité na mieru skôr mužom (niektorým ženám však sadnú perfektne aj unixsexové) sú k dostaniu aj krosne šité špeciálne pre ženské miery a krivky. Medzi našou TOP 5 sa jedná menovite o batoh Osprey Tempest alebo niektorý z dámskych variant batohov Deuter Aircontact a Deuter Futura. Predovšetkým majú menšiu dĺžku chrbta (torza), užšiu šírku ramien a inak tvarovaný bedrový pás. Niektorí výrobcovia vyrábajú niektoré série svojich špeciálne upravené ako pre ženy, tak pre mužov.
Ak vyberáte turistický batoh pre svoje dieťa, poobzerajte sa po batohoch robené na mieru detským proporciám. Sú označované klasicky ako detské alebo juniorské batohy. Náš tip pre perfektného spoločníka na cesty vašej ratolesti je potom určite detská krosňa Osprey Ace 38. Rovnako ako ostatné krosná značky Osprey, aj táto detská varianta disponuje všetkými možnými vychytávkami a hlavne – prepracovaným nastaviteľným chrbtovým systémom. Hoci dieťa raz vyrastie a vám sa môže zdať, že kúpa kvalitného drahšieho batohu je len vyhodením peňazí z okna. je dôležité si uvedomiť, že ide o zdravý chrbát vášho dieťaťa. Obzvlášť v detstve je dôležité nezaťažkávať chrbát vo vývoji nerovnomerne – tak ako to robí väčšina tých najlacnejších krosen. Iste dbáte na kvalitu detskej aktovky do školy, rovnaký dôraz by sa mal klásť na akýkoľvek iný batoh.