Najlepší cestovný kufor v roku 2024
Premýšľate, že by ste na dovolenku zaobstarali cestovný kufor? Tápete vo výbere a neviete, podľa čoho sa orientovať? Prezradíme vám, prečo bude tá najlepšia batožina práve kufor a tiež vám ukážeme, podľa akých parametrov si vybrať ten najlepší cestovný kufor pre vašu cestu.
Kufre dnes kúpite v mnohých rôznych cenových hladinách a veľkostiach. Hodí sa pre veľkú aj malú dovolenku, pre dospelých aj pre deti. Môžu byť označené podľa rozmerov a podľa veľkosti, napríklad písmenami XS, S, M, L a XL. Ak sa chystáte cestovať lietadlom, cestovný kufor bude tou najlepšou voľbou – takmer každý výrobca už dnes ponúka cestovné kufre vo veľkosti tzv. “príručnej batožiny”, a tak vám veľmi uľahčí výber.
TOP 6 najlepších cestovných kufrov
Na základe našich skúseností, užívateľských recenzií a ostatných dostupných informácií, sme pre vás vybrali 6 najlepších kufrov, ktoré skvele poslúžia ako na dovolenku, tak služobnú cestu. Určite medzi nimi nájdete ten pravý práve pre vás!
Kufor Titan Xenon Deluxe
Cestovní kufr Xenon Deluxe značky Titan je jeden z těch nejlepších dostupných na trhu. Již na první pohled působí velmi exluzivně a probouzí v nás velmi luxusní dojem. Jeho design však není jeho hlavní předností. Velmi odolná skořepina ze speciálního polykarbonátu ochrání vaše věci a před tvrdými nárazy letištního procesu. Kolečka jsou jsou kvalitní a extrémně tichá. Model Xenon Deluxe je dostupný ve 2 barvách (champagne a grafitově černé) a ve 3 velikostech, z nichž nejmenší kufr je vhodný i jako palubní zavazadlo. Kufr nepatří mezi nejlevnější zavazadla na trhu, zaručeně vám však vydrží spousty let. Uplatnit na něj můžete 3 letou záruku.
Suitsuit Caretta
Pri výbere cestovného kufra Suitsuit Caretta si užijete množstvo zábavy. Tento dizajnovo podarený kufor so vzorom korytnačieho panciera vám umožní voľbu hneď z deviatich krásnych farieb. Cestovný kufor Suitsuit Caretta je dizajnovo veľmi prepracovaný a vnútorná časť je farebne zladená s exteriérom kufra. Vnútri kufra nájdete vrecko na zips a elastické popruhy napríklad na upevnenie oblečenia. Cestovanie s týmto kufrom je veľmi pohodlné, pretože má štyri odolné otočné kolieska a ergonomické držadlo. Kufor sa môže tiež pochváliť zvýšenou bezpečnosťou, pretože má vo svojom tele integrovaný kódový zámok. S váhou mierne cez 4 kg a odolným telom vám bude výborným parťákom nielen pri cestovaní lietadlom.
Látkový cestovný kufor Travelite Cabin
Travelite Cabin 2w je kufor nadčasového designu, pri ktorom si môžete vybrať z mnohých krásnych farieb – od klasickej čiernej až po štýlovo ružovú. Preto sa skvele hodí pre dámy aj pre pánov. Tento kufor je medzi zákazníkmi veľmi obľúbený, pretože ponúka rozmery štandardnej kabínovej batožiny, dve hladké kolieska a integrovaný zámok, a to všetko za veľmi priaznivú cenu. Vnútri tohto cestovného kufra nájdete samostatnú priehradku a na prednej strane dve rôzne veľké vrecká na zips pre pohodlné uloženie drobných predmetov. Travelite Cabin 2w S je výbornou voľbou najmä na kratšie cesty a taktiež pre tých, ktorí radi cestujú lietadlom.
Hliníkový kufor American Tourister Alumo Spinner
Hliníkový kufor Alumo Spinner rozhodne pôsobí dojmom kufra vyššej triedy. Je k dispozícii v dvoch veľkostiach a troch sofistikovaných farbách. Tento typ kufra môžete hrdo nosiť k luxusnejším a formálnejším outfitom. Škrupina je vyrobená zo 100% eloxovaného hliníka najvyššej kvality. Majte však na pamäti, že hliník ako materiál, je náchylný na škrabance. Kufor teda nie je vhodný pre frekventovaných nízkonákladových cestovateľov, ale skôr pre ojedinelejšie cesty, kedy budete svoj kufor považovať za módny doplnok a tak sa k nemu aj správať (čo samozrejme nemusí letiskový personál úplne spĺňať). Štýlovo vyzerá ako exteriér kufra, tak interiér, ktorý je rozdelený do dvoch častí a umožní vám si veci múdro organizovať.
Farebné kufre Heys Britto
Značka Heys prišla s farebnou limitovanou edíciou kufrov Britto. Batožina tohto radu z vás na letisku rozhodne urobia hviezdu a na páse svoj kufor uvidíte už z diaľky. V limitovanej edícii nájdete cestovné kufre s rôznymi motívmi inšpirovanými láskou k životu a karnevalom.
Tento kufor je z veľmi odolného materiálu. Má štyri kolieska, takže je veľmi ľahký na manipuláciu. Môže sa pochváliť kvalitným a odolným zipsom a šikovným madlom pevnej konštrukcie. Tento kufor má aj expandér, takže ho jednoducho zväčšíte až o pätinu objemu. Užívatelia si chvália aj zabudovaný TSA systém, s ktorým sa kufor Heys Britto stane tým najbezpečnejším batožinou pre vaše cesty. Vnútri nájdete pohodlné vrecko na drobnosti a sieťované vrecko. Tento kufor je dodávaný s predĺženou päťročnou zárukou.
Kufor sme vybrali na základe dokonalej kombinácie kvality a originality dizajnu. Pokiaľ však pestrofarebný motív nie je to, čo vás na tomto kufri láka, odporučíme pozrieť sa po ostatných kufroch značky Heys. Farebná limitovaná edícia je totiž drahšia, než obyčajné škrupinové kufre tejto značky. Značka Heys je však sama o sebe záruka kvality medzi kuframi.
Prečo zaobstarať cestovný kufor?
S cestovným kufrom si na rozdiel od batohu užijete viac pohodlia. To platí najmä v prípade, keď plánujete prepravu ťažších vecí, ako sú napríklad suveníry z dovolenky. S cestovným kufrom sa tiež vyhnete nadmernému poteniu a preťažovaniu vášho chrbta. To oceníte predovšetkým v prípade, ak máte oslabené chrbtové svaly kvôli sedavému zamestnaniu alebo problémy s chrbtom.
Kufor sa výborne hodí aj na prepravu krehkých alebo cenných predmetov, ako je napríklad fotografické vybavenie. Je rozhodne elegantnejší ako batoh a môžete si vybrať kufor, ktorý sa k vám bude designovo hodiť. Ak by ste potrebovali viac rôzne veľké batožiny, môžete si zaobstarať rovno celú zladenú sadu kufrov.
Z hľadiska bezpečnosti je cestovný kufor lepší ako batoh. Z horných kapsičiek batohu vám môže zlodej ľahko vytiahnuť dokumenty alebo notebook a nemusíte si to ani všimnúť. Cestovné kufre bývajú vybavené špeciálnymi bezpečnostnými zámkami, ktoré vám zaistia tú najlepšiu bezpečnosť. Nemusíte ich teda mať neustále na očiach tak ako batoh.
Z hľadiska uloženia vecí je cestovný kufor jasnou voľbou – oblečenie sa v ňom tak nekrčí a môžete ich rozdeliť do vreciek a priehradok vo vnútri kufra tak, ako sami potrebujete. To vám umožní napríklad pohodlne oddeliť špinavé oblečenie od toho čistého.
Pre služobné cesty je cestovný kufor rozhodne profesionálnejšou voľbou ako batoh. Posúďte sami: ako by ste vyzerali v obleku s turistickým batohom na chrbte? Pokiaľ tiež radi cestujete do luxusných hotelov a destinácií, platí to isté. Batoh v tomto prípade nechajte skôr turistom.
Batoh sa vám bude hodiť hlavne v prípade, že sa chystáte na turistický výstup alebo na víkend k priateľom. Pokiaľ vám nevadí na chrbte nosiť väčšiu váhu a nepotíte sa toľko ako iní ľudia, určite pre vás bude batoh lepšou voľbou. Na jazdiacich schodoch, na staniciach a na letiskách sa s batohom ľahšie prepletiete medzi davmi ľudí ako s cestovným kufrom. Pokiaľ sa navyše chystáte do svojej destinácie napríklad len na noc či dve, nemusíte so sebou zbytočne voziť kufor, ale vezmete si ľahký batôžtek.
Ako vybrať cestovný kufor?
Teraz už viete, prečo sa práve pre vás bude hodiť skôr kufor ako batoh. Ako ale vybrať ten správny cestovný kufor? Výber tej najlepšej batožiny sa môže zdať ako veda, ale my vám pomôžeme sa zorientovať.
Všetky cestovné kufre sú dnes vybavené rôzne veľkými kolieskami (2 alebo 4) a majú madlo, za ktoré ich za sebou môžete pohodlne ťahať. Kufre na štyroch kolieskach môžete viesť vedľa seba, čo je ešte príjemnejšie. Cestovné kufre dnes existujú aj v špeciálnom prevedení – napr. vo forme kolobežiek pre dospelých a rodiče pak ocení především odrážadlá alebo zvieratká, na ktorých môžu vaše deti jazdiť na letisku aj vonku. Užijú si s nimi kopu zábavy a nebudú taký kufor chcieť dať z ruky. To oceníte najmä keď sami nemáte voľné ruky na ďalšie kufre.
Textil vs. škrupina
Pri výbere cestovného kufra môžete voliť z mnohých rôznych materiálov a farebných prevedení. Najlacnejšie kufre bývajú väčšinou látkové, tie drahšie tzv. „škrupinové“. Škrupinové cestovné kufre sú užitočné najmä v prípade, keď ich v lietadle nechávate odbaviť a tak s nimi manipulujú pracovníci letiska. Nie vždy s nimi totiž zaobchádza ako v rukavičkách. Škrupina je odolná, takže zvládne aj nárazy alebo pády z výšky, zatiaľ čo látka by sa mohla ľahko roztrhnúť. Existuje viacero rôznych typov materiálov, z ktorých sa vyrábajú škrupinové kufre. Každý z nich má inú odolnosť proti nárazom, ohybnosť a výdrž. Pri výbere kufra klaďte dôraz aj na kvalitné a pevné zipsy. Mnoho kufrov je dnes navyše vybavených zámočkami alebo zamykacími systémami, čo oceníte hlavne pri cestovaní lietadlom.
Textilné kufre majú oproti škrupinovým jednu veľkú výhodu a to je hmotnosť. Tam, kde si môžete vyžívať odolnosť, rozhodne musíte urobiť kompromis na váhe. Látkové kufre sú pre to perfektnými kabínovými kuframi. Tiež mávajú narozdiel od škrupinových na hornej strane ďalšie kapsičky na drobnosti, ktoré sa hodia na pás a iné cestovné dokumenty.
Čo sa týka ceny, máte u cestovných kufrov široké možnosti voľby. Kufre zoženiete už od niekoľkých sto korún až po desiatky tisíc korún. Tie najlacnejšie cestovné kufre na trhu ale rozhodne neodporúčame, pretože bývajú vyrobené z nekvalitnej látky s chatrnými zipsami, nemajú zamykacie systémy a pri horšom zaobchádzaní sa môžu ľahko roztrhnúť. Pokiaľ chcete slušný kufor, stačí dnes investovať pár tisícok. Pri cestovnom kufri, s ktorým budete vyčnievať z radu, si budete musieť priplatiť. Rovnako ak cestujete častejšie as cestovaním to myslíte naozaj vážne, radšej stavte na kvalitu osvedčených značiek. Pri cestovných kufroch sa naozaj šetriť neoplatí – v niektorých prípadoch by ste mohli pri poškodení kufra na letisku prísť napríklad aj o svoje veci.
Ako zamknúť cestovný kufor?
Dnes môžete ľahko kúpiť kufor so zámočkom alebo priamo so zabudovaným zamykacím systémom, umiestneným na bočnej strane kufra. Jednou z bezpečných možností zamykania vašej batožiny je tzv. TSA zámok (Transportation Security Administration). Takýto zámok zaobstaráte za pár stokorún a nastavíte si v ňom vlastný číselný kód. Tento systém oceníte najmä v prípade, že často cestujete lietadlom. Pracovníci letísk k nemu totiž majú univerzálny kľúč, takže vám ho nezničia napríklad v prípade kontroly batožiny bez vašej prítomnosti. To platí najmä pre cesty do USA. Niektoré TSA zámky disponujú aj „indikátorom otvorenia“, podľa ktorého po vyzdvihnutí batožiny na letiskovom páse, zistíte, či bol zámok odomknutý.
TSA zámok rozoznáte na prvý pohľad – má na sebe symbol malého diamantu červenej farby. Ak ale kufor vybavíte obyčajným zámkom, môžu vám ho na letisku v prípade kontroly rozlomiť.
Ako označiť cestovný kufor?
Cestovný kufor si pred dovolenkou vždy označte. Občas sa stane, že sa váš kufor stratí pri manipulácii na letisku alebo ho niekde sami zabudnete. Neoznačený kufor sa len veľmi ťažko dostane späť k svojmu pôvodnému majiteľovi.
A ako si cestovný kufor správne označiť? Na internete (napríklad na stránkach cestovných kancelárií) môžete stiahnuť a vytlačiť kartičky, ktoré vložíte do vodeodolnej fólie a priviažete na cestovný kufor pevným povrázkom. Taká visačka vás nebude stáť ani korunu a môže fungovať podobne dobre ako kúpené visačky. Pokiaľ ale použijete nekvalitnú fóliu alebo špagát, visačka sa môže ľahko stratiť. Najlepším riešením je vložiť údaje o vás aj dovnútra kufra. Tak zvýšite šancu, že sa k vám váš kufor pri strate vráti.
Visačky môžete kúpiť už hotové (napríklad originálne a jednoduché Addatag menovky), sú odolnejšie a budú vyzerať lepšie, než doma vyrobené.
Na označovací štítok vždy uveďte vaše meno a priezvisko, presnú adresu vášho pobytu na dovolenke, vašu domácu adresu, telefónne číslo spolu s medzinárodnou predvoľbou a e-mailovú adresu. Niektoré kufre majú integrovaný štítok priamo vo veku alebo ich kúpite so zaveseným štítkom na uchu kufra. Nemusíte sa tak o nič starať. Niekedy ale tieto štítky bývajú pomerne malé a tak sa na ne nemusia zmestiť všetky potrebné informácie.
Ak si zaobstaráte výrazne sfarbený kufor, budete ho mať viac na očiach a pokiaľ budete hľadať svoju batožinu na páse po výstupe z lietadla, nájdete ho ľahšie. Jednofarebný kufor môžete označiť napríklad stužkou, aby ste predišli príp